Симнете ја нашата Андроид апликација

Протест во италијанскиот парламент против Ковид-пасошот

Протест во италијанскиот парламент против Ковид-пасошот

За време на протестот против пасошот за вакцинација, настана хаос во италијанскиот парламент.

Неколку пратеници држеа големи парчиња хартија на кои пишуваше „Не на зелениот пасош“.

Владата на премиерот Драги одлучи да воведе серија ограничувања за сите невакцинирани лица кои немаат зелен пасош, кој е продолжување на европскиот сертификат за дигитална корона.

Со денови имаше протести во Италија против пасошот, што е потребен за пристап до многу јавни места.

Минатиот викенд, луѓето излегоа на улиците низ Италија да демонстрираат против заострувањето на прописите за Корона, вклучително и во Рим, Милано, Торино и Неапол.

Многу Италијанци се на мислење дека далекусежните мерки ги ограничуваат невакцинираните луѓе премногу во нивната слобода.

Зелениот пасош покажува дека некој бил вакциниран или неодамна бил тестиран негативен. Потребна е пропусница за да влезете во ресторан, теретана, кино, кафуле, стадион или музеј.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА