Протести во Берлин: Учесниците извикуваат „Мир, слобода, без диктатура“ - видео во живо

„Една година заклучување - СТОП!, доволно е!“: Под ова мото, демонстрантите против Корона диктатурата маршираа од Фридрихстрасе до Бранденбуршката порта денес во 13 часот. Демонстрација потоа ќе се одржи на Александарплац од 16 часот. Според полицијата, протестот бил регистриран за 1.000 учесници под мотото „Спуштете ги маските - нема повеќе заклучување“.

Во 14 часот, протестниот погон со 600 пријавени учесници започна на Олимпискиот плоштад во Шарлотенбург, дестинацијата беше до центарот на улицата Дирксенстрасе. Мотото на протестниот погон: „Слободни медиуми, вистинско известување“.

Друга парада започна во 14 часот во Панков, која исто така се движеше кон сентарот на улицата Дирксенстрасе. Ова протестно патување беше регистрирано за 300 учесници. Протестниот погон беше посветен против левиот и на десниот екстремизам.

 

Сабота 13-ти март: 16 престолнини - 16 демонстрации

Денес во сабота, на 13-ти март, демонстрациите против политиката на заклучување на владата ќе се одржат истовремено во 16-те главни градови на сојузните држави. Пред добра година, за прв пат во Германија беше нарачана блокада во пандемијата на короните.

Организаторите на демо-натписите на својата веб-страница под мотото „Доста е!“: „Затворањето на училиштата, изолацијата и банкротите не спасуваат животи“ ...

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!