Претседателот на Бразил, Болсонаро, се приклучи на протестот

Претседателот на Бразил,  Болсонаро, викендов се приклучи на различните протести против блокирањето за да го покаже своето непочитување кон наредбите за останување дома, спроведени од гувернерите, што беа донесени на места низ целата земја.

Екстремно десничарскиот водач беше гласен во неговата поддршка за повторно отворање на земјата за зајакнување на економијата и се залагаше за „вертикална изолација“ при што само старите лица и високо ризичните остануваат дома.

Претседателот Болсонаро беше во директна спротивност со упатствата на Светската здравствена организација за социјално растојание кога охрабри стотици демонстранти да излезат пред седиштето на армијата на земјата.

Демонстрантите се собраа и пред претседателската палата во Бразилија, а многумина излегоа на улиците во Рио де Жанеиро за да повикаат на деловните активности повторно да се отворат.

Сподели ако ти се допаѓа
 •  
 • 425
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  425
  Споделби

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!