Симнете ја нашата Андроид апликација

Престанете со лагите!

Престанете со лагите!

Од Џејмс Г. Рикардс: Тој е американски адвокат, економист и инвестициски банкар со 40 -годишно искуство на пазарите на капиталот во Волстрит.

Тој беше главниот агент во спасувањето на долгорочниот капитален менаџмент Л.П. (ЛТЦМ) од Федералните резерви на САД во 1998 година.

Клиентелата негова е од секторот на институционалните инвеститори и владините агенции.

 

Неговата работа редовно се прикажува во „Фајненшл тајмс“, „Ивнинг стандард“, „Њујорк тајмс“, „Телеграф“ и „Вашингтон пост“, и тој е чест гостин на Би -Би -Си, РТЕ ирско национално радио, Си -Ен -Ен, НПР, ЦСПАН, ЦНБЦ, Блумберг, Фокс и Волстрит Журнал.

Работел како советник за американското разузнавањена за капиталните пазари и како секретар за одбрана во Пентагон. Тој, исто така, сведочеше пред Претставничкиот дом на САД за финансиската криза во 2008 година.

Рикардс е автор на „Новиот случај за злато“ (април 2016 година) и четири бестселери на „Њујорк тајмс“, „Валутни војни“ (2011), „Смртта на парите“ (2014), „Патот до пропаст“ (2016) и „Последици“ (2019) од Пингвин Случајна куќа. И неговата најнова книга, Новата голема депресија, беше објавена во јануари 2021 година.

 

Здравствените власти губат се поголем кредибилитет во врска со КОВИД-19. Се чини дека секој ден се премислуваат, повеќе од каприц отколку од научна основа.

Но, тоа е случај од почетокот на пандемијата.

Од јануари минатата година, официјалните изјави за КОВИД се главно погрешни. Коментарите беа или директни лаги или рецепти базирани на политика, а не медицина.

Во јануари 2020 година, Светската здравствена организација изјави дека нема пренос на КОВИД од човек на човек.

Таа знаеше подобро врз основа на податоците од Кина, па тоа беше лага. Д-р Ентони Фаучи рече дека има мал ризик Ковид -вирусот да влезе во САД од Кина - уште една лага.

Потоа, во текот на 15 месеци, Фаучи рече дека не треба да носите маски, потоа рече дека треба да ги носите, потоа рече дека можете да ги симнете. Сега тој вели дека е време повторно да ги носиме.

Фаучи е излитен бирократ, а не вистински научник. Неговата најголема вештина е успешното навигација во мочуриштето во Вашингтон во последните четири децении.

Тој е во сериозен конфликт бидејќи поседува патенти за состојките во вакцините.

Тој, исто така, има многу да скрие, бидејќи го финансираше истражувањето на коронавирусот во Вухан на прво место.

Науката знае дека маските не функционираат (бидејќи вирусот е многу помал од ткаенината на маската) и дека затворањата не функционираат (затоа што луѓето во затворен простор го шират вирусот побрзо отколку луѓето на отворено).

Маските се апсолутно опасни за децата бидејќи ги принудуваат да вдишуваат сопствен ЦеО2, што може да доведе до вртоглавица, летаргија, слаба концентрација и несвестица.

Најновата лага е повикот на Бајден до федералните вработени да бидат вакцинирани или за неделно тестирање, маскирање и дистанцирање.

 

Кој мандат за вакцинација?

Белата куќа постојано изјавуваше дека нема да има федерални прописи за вакцинација. Вистина е дека не постои ниту еден мандат што важи за сите Американци.

Но, сега има стотици мини мандати кои сите се сведуваат на истото.

Мандатот на Бајден за федералните вработени се однесува на 4 милиони федерални вработени, па дури и 4 милиони федерални изведувачи.

Во меѓувреме, универзитетите наметнуваат мандат за вакцина на студентите што се враќаат. Големите компании како Фејсбук и Гугл наметнуваат прописи за вакцинација на своите вработени.

Државата Њујорк воведе задолжителна вакцинација за државните службеници. Спортските и забавните претпријатија ги блокираат луѓето кои не можат да докажат дека се вакцинирани.

Кога ќе го соберете сето тоа, ние се претвораме во општество на вакцинирани и невакцинирани луѓе, каде на овие последни им е ускратена можноста да работат, да одат на училиште, да присуствуваат на шоу или спортски настан итн.

„Нема мандат за вакцинација“, ќе речат тие. Но, во реалноста, невакцинираните се третираат како граѓани од втор ред кои не водат нормален живот и не можат целосно да учествуваат во општеството.

 

Зошто толку многу вакцинирани луѓе се разболуваат?

Ова се таканаречени вакцини, кои всушност се експериментални третмани за модификација на гени со опасни несакани ефекти и ограничена ефективност, бидејќи многу луѓе кои се вакцинирани сега се повторно заразени.

Вакцините не ве спречуваат да се заразите со вирусот или да го ширите.

На пример, во еден град во Масачусетс, 74% од новите случаи веќе се вакцинирани. Податоците во странство се уште пооткриени бидејќи многу земји секојдневно пријавуваат нови случаи, што се манипулации со податоци што најчесто ги користат американските здравствени службеници.

Во Израел, околу 85% од возрасните постари од 30 години се целосно вакцинирани. Над 90% од луѓето над 60 години се целосно вакцинирани.

Како и да е, забележан е драматичен пораст на нови случаи во Израел. Бројот на сериозни случаи е зголемен за десет пати од почетокот на јули.

Важно е огромното мнозинство да бидат вакцинирани.

Податоците покажуваат дека бројот на тешки случаи меѓу вакцинираните во моментов е ист како и кај оние кои не биле вакцинирани пред две недели.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет предупредува дека случаите може да се зголемат за четири пати за три недели, а властите се подготвуваат за нови затворања (иако затворањата се покажаа како неефикасни во запирање на вирусот).Повеќето Израелци, инаку, се вакцинираа со вакцината Фајзер.

 

Генска терапија

Но, зошто овие вакцини треба да ве спречат да се заразите со вирусот или да го ширите? Повторно, ова не се вакцини во традиционална смисла, во кои се воведуваат ослабени или неактивни делови на вирус, против кои телото потоа формира антитела.

Наместо тоа, овие вакцини за КОВИД воведуваат гРНК (гласна РНК) во вашите мускулни клетки. Клетките потоа го репродуцираат шилестиот протеин. Значи, овие вакцини се форма на генска терапија.

Фаучи рече дека неодамнешниот пораст на инфекции е „пандемија на невакцинираните“ дека 99% од смртните случаи биле невакцинирани. Но и тоа е лага.

Податоците од ЦДЦ покажуваат дека 15% од смртните случаи се случиле меѓу невакцинираните во периодот за кој станува збор. Има причина да се верува дека вистинските бројки се поголеми.

Но, барањата за општа вакцинација одат понатаму. Американското медицинско здружение (АМА) објави дека 96% од лекарите што практикуваат се целосно вакцинирани, врз основа на анкета на 300 испитаници.

Целта на ова е да ги убеди оние кои не се вакцинирани да се вакцинираат скоро сите лекари, кои треба да бидат.

Сепак, посебно истражување на Асоцијацијата на американски лекари и хирурзи (ААПС) на 700 учесници покажа дека скоро 60% од испитаниците рекле дека не се „целосно вакцинирани“.

Кои бројки мислите дека се поверојатни?

 

Ефтините, ефективни терапии се потиснати

Во исто време, здравствените службеници ги потиснуваат ефтините, ефективни терапии како што се ивермектин и хидроксихлорокин, што може значително да го намали бројот на престој и смртни случаи во болница. Овие лекови постојат со децении и се исклучително безбедни.

Но, супата од азбуката на здравствените власти вели дека им треба уште тестирање пред да бидат одобрени. Тоа се истите луѓе кои наметнуваат експериментални генетски терапии врз луѓето, кои беа спроведени на брза постапка и без вообичаени долгорочни тестови.

Секој здравствен работник кој тврди за придобивките од овие терапии може да биде забранет од социјалните медиуми, иако постојат бројни клинички студии кои ја покажуваат нивната ефикасност, особено кога се користат во раните фази на болеста.

Тие не се лек, но податоците покажуваат дека имаат значителни придобивки.

Зошто здравствените службеници се толку решени да ги потиснат овие ефтини, но моќни терапии? Па, можеби некој треба да ги следи парите.

ФДА даде итно одобрување за вакцините. Меѓутоа, за ФДА да го издаде ова итно одобрување, официјално одобрените алтернативи „не смеат да бидат достапни во тоа време.

Доколку овие други терапии се сметаат за ефикасни, вакцините не би можеле итно да се спроведат.

И многу моќни чинители би имале корист од вакцините. Вие не би имале корист од терапевтски лекови кои не се патентирани и може да чинат пени по пилула.

Во меѓувреме, продолжува притисокот за нови забрани за вакцинација, општи вакцинации и потврди за вакцинација.

Тоа е новиот храбар свет и нема да се промени во скоро време.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА