Симнете ја нашата Андроид апликација

По ѓаволите со вашите слободи: Арнолд Шварценегер губи важни поддржувачи

По ѓаволите со вашите слободи: Арнолд Шварценегер губи важни поддржувачи

Редкон1, бренд за спортска исхрана, објави дека ќе стави крај на „целата поддршка“ за престижниот натпревар за бодибилдинг Арнолд Класик и други настани поврзани со седумкратниот победник на Г-дин  (Мистер) Олимпија

Американскиот бренд за спортска исхрана „Редкон1“ го повлече спонзорирањето на глобалната икона за бодибилдинг Арнолд Шварценегер, откако тој упати серија навреди и остри коментари против оние кои се скептични за степенот на „Ковид-19 пандемијата.

Во интервју на 11 август, австриско-американскиот актер и политичар ги опиша оние што зборуваат против употребата на маски за лице како „идиоти“ и ги критикуваше луѓето кои одбиваат вакцинација, социјално дистанцирање и други мерки за спречување на инфекцијата. „По ѓаволите со твоите слободи“, рече тој за нив.

Според него, слободата оди рака под рака со „должностите и одговорностите“. „Не можете само да кажете:„ Имам право да правам ова или она “кога тоа влијае на другите луѓе. Тогаш работите стануваат сериозни (...)

Тоа е исто како и со вирусот. Не можете да заминете без да ја ставите маската, бидејќи ако дишете може да заразите некој друг. И можете да заразите некој што потоа ќе се разболи и може да умре “, рече тој.

 

Контроверзии во бодибилдингот

По овие изјави, основачот на Редкон1, Арон Сингерман објави дека „ќе ја прекине секоја поддршка“ за престижниот натпревар за бодибилдинг Арнолд Класик и други настани поврзани со Шварценегер ширум светот. „Секој што вели„ по ѓаволите со вашите слободи “е не-Американец, а Редкон1 е патриотски и пролибертаријански бренд.

Ја поддржуваме слободата на избор. Не сакаме Арнолд да биде цензуриран или сменет, едноставно не можеме да го поддржиме неговото мислење со нашите долари “.

Зборуваа и други блиски до светот на бодибилдингот. Австрискиот Калум фон Могер, повеќекратен светски шампион, се согласи со Сингерман: „Секогаш ќе се сеќавам на Арнолд кој не инспирираше да тренираме напорно, да веруваме во себе и да ги следиме нашите соништа. Но, повеќе не можам да го поддржам Арнолд, кој ни зборува денес. Јас велам: борете се за вашата слобода “, напиша тој на Инстаграм.

Брајан Шо, четирикратниот најсилен човек на светот, се навреди од зборовите на Шварценегер и одлучи да го тргне неговиот постер од ѕидот на неговата сала. „Арнолд е слободен да каже што сака, а тоа е дел од тоа да се биде американски државјанин, но да кажи„ по ѓаволите со својата слобода “ не ми се допадна, им рече тој на своите 1,4 милиони следбеници на Инстаграм. „Слободата не е бесплатна и јас секогаш ќе ја бранам“, додаде тој.

Од друга страна, некои поддржувачи на поранешниот бодибилдер и седумкратниот Г-дин Олимпија ветија дека ќе го бојкотираат брендот на социјалните мрежи како поддршка на неговите ставови. „Фактот дека Ковид-19 и вакцините се гледаат толку негативно во фитнес заедницата е неверојатно загрижувачки“, напиша корисник на Твитер.

Неколку дена по неговото интервју, Шварценегер ги коментираше критиките што ги доби. Во мислење за списанието „Атлантик“, тој ја бранеше својата позиција, но исто така призна дека, според него, отишол малку предалеку.

„Признавам дека ги нарекував луѓето идиоти и велев„ По ѓаволите со вашата слобода “беше малку претерано, дури и ако го признаам тоа, но нема ништо  повеќе што ме загрижува од одржувањето на Америка одлична, и тоа е единственото нешто кога можам да изгубам контрола“, рече тој.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА