По Франција, Грците сега излегуваат на улица и се спротивставуваат на планираното барање за вакцинација

Илјадници демонстрираа против вакцинирањето против КОВИД-19 во Атина

Повеќе од 5.000 противници против вакцинација, од кои некои вееја грчки знамиња и дрвени крстови, се собраа во Атина во средата во знак на протест против програмата за вакцинација против  Ковид.

Со извици „земете си ги вакцините и да ве нема“ и барање оставка на премиерот Кирјакос Мицотакис, демонстрантите се собраа пред парламентот со силно полициско присуство.

Протестот во средата беше најголемата демонстрација на опозицијата против кампањата за вакцинација.

Неодамнешната анкета на Пулс за Скај ТВ покажа дека повеќето Грци, наводно, ќе се вакцинираат, а мнозинството се залага за задолжителна вакцинација за некои популации.

Околу 41% од Грците се целосно вакцинирани. Во понеделникот, владата нареди задолжителна вакцинација на здравствените работници и домовите за стари лица откако бројот на нови инфекции со КОВИД-19 нагло се зголеми во средината на туристичката сезона.

„Секој има право на избор. Ја избираме владата да не гласа за нас “, рече Фајдон Воволис, кардиолог, кој ги доведе во прашање научните истражувања за маските за лице и вакцината и кој го предводи движењето „Слободно повторно“, кое повика на протест.

Воволис рече дека ја основал групата како одговор на „строгите мерки“ на владата за спречување на вирусот.

Сподели ако ти се допаѓа:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

2020 -2021 futv.media