Симнете ја нашата Андроид апликација

По Флорида, сега и гувернерот на Мисисипи: Не ги поддржувам евиденциите за вакцинација

По Флорида, сега и гувернерот на Мисисипи: Не ги поддржувам евиденциите за вакцинација

Републиканскиот гувернер на Мисисипи, Тејт Ривс, им се придружува на другите конзервативци кои се спротивставуваат на таканаречената програма за поминување на вакцинацијата, што ќе обезбеди докази дека носителите биле вакцинирани против коронавирусот и само на оние кои примиле вакцина им се овозможува пристап до одредени патувања и локации.

 

„Сметам дека не е потребно и мислам дека не е добра работа да се промовира вакво нешто во Америка“, рече Ривс вчера на Си-Ен-Ен.

 

Ривс го наследи гувернерот на републиканците во Флорида, Рон Десантис, кој во петокот донесе извршна наредба со која им се забранува на агенциите и корпорациите на државните и локалните власти да бараат од луѓето да го покажат својот статус на вакцинација. Повеќе тука и тука.

 

Според Њујорк Тајмс ДеСантис рече дека ваквите мерки ќе ја ограничат индивидуалната слобода“ и „ќе создадат две класи граѓани врз основа на вакцинации.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА