Симнете ја нашата Андроид апликација

Макрон во неделата даде сомнителни аргументи

Макрон во неделата даде сомнителни аргументи

„Тоа не е слобода“: Макрон ги осудува „неодговорноста и егоизмот“ на оние кои ги отфрлаат вакцините против Ковид

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата тврди дека одбивањето да се вакцините против Ковид-19 не е „слобода“ затоа што противниците на вакцинацијата заразуваат и убиваат други преку нивната „неодговорност“ и „себичност“.

Макрон за време на посетата на Француска Полинезија рече дека иако „сите можат слободно да зборуваат“, „не постои такво нешто како слобода, каде што јас не должам никому ништо“.

Која е вашата слобода ако ми речете: „Не сакам да се вакцинирам“, но утре ги заразувам татко ти, мајка ти или јас самиот себеси?

Францускиот претседател тврди дека слободата почива „на чувството на заедничка должност“, а не на себичноста.

Макрон исто така ја истакна можноста пациент во болницата да добие помалку медицинска нега затоа што медицинскиот персонал помага на друго лице кое ја одбило вакцината.

„Не е слобода, тоа се нарекува неодговорност, себичност“, објасни Макрон, „многу силна порака“ за „секој да се вакцинира“.

Десетици илјади луѓе протестираа за време на викендот во Франција против одлуката на владата да воведе потврда за вакцинација и задолжителна вакцинација за одредени професии.

Рекордот за вакцинација на Франција е дизајниран да ги спречува луѓето да влегуваат во ресторани, барови, музеи и многу повеќе ако не можат да обезбедат докази за вакцинација или неодамнешен негативен тест.

Имаше слични масовни протести против пропусни вакцини и забрани за влез во Велика Британија, Италија и Австралија.

Демонстрантите од Лондон држеа натписи „Не за задолжителното тестирање“ и „Не за задолжителното вакцинирање“ за време на „митингот за слобода“ од илјадници во саботата, откако премиерот Борис Џонсон минатиот понеделник објави дека наскоро ќе биде потребен доказ за вакцинација. пристап до други објекти.

По веста дека Италија планира да воведе сличен систем на пасоши за вакцинација, илјадници италијански демонстранти маршираа низ целата земја, вклучувајќи ги Рим и Торино, а некои го споредуваа премиерот Марио Драги со Адолф Хитлер.

Иако во Австралија сè уште не е воспоставен систем за евиденција за вакцинација, илјадници демонстранти излегоа на улиците во Сиднеј во саботата во знак на протест против строгите ограничувања на градот.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА