Симнете ја нашата Андроид апликација

По Израел сега Сингапур: епидемијата се влошува, иако 80% се вакцинирани

По Израел сега Сингапур: епидемијата се влошува, иако 80% се вакцинирани

Сингапур штотуку постигна покритие за вакцинација на кое многу други развиени земји би и позавиделе: 80% од возрасната популација се вакцинирани

Сепак, земјата продолжува да се бори со една од најлошите епидемии досега. Во неделата, земјата со 5,7 милиони луѓе пријави 555 нови локални случаи на КОВИД-19, најмногу од август 2020 година.

Еден ден претходно, Сингапур ја забележа 58-та смрт од КОВИД, делумно вакциниран 80-годишен маж со историја на дијабетес, висок крвен притисок и проблеми со срцето.

Наместо да ги ублажи ограничувањата, сингапурското Министерство за здравство минатата недела забрани социјални собири на работното место, наводно затоа што група работници што озборувале за диспензерот за вода довеле до појава на болеста.

Иако Сингапур е една од најсилно вакцинираните земји во светот, не се промени многу во животот како резултат на пандемијата на Ковид -вирусот.

Алекс Кук, експерт за моделирање на заразни болести на Националниот универзитет во Сингапур, призна дека животот „не се подобри толку колку што се надевавме“, и покрај тоа што Сингапур е една од најсилно вакцинираните земји во светот.

Нешто чудно се случи откако Сингапур достигна 80%, Кук не потсетува: „Бројот на случаи кај населението се зголеми откако достигна 80% опфат на вакцинација, делумно затоа што имаме повеќе социјални настани за вакцинираните и, се осмелувам да кажам, дека контролните мерки станаа потешки “, рече Кук за Еј -Би -Си.

И изгледите не се баш позитивни: Ган Ким Јонг, ко-претседавач на меѓуресорската работна група, рече дека „загрижувачкиот“ пораст на инфекции „најверојатно ќе се зголеми на 2.000 нови случаи дневно“, и се осврна на следните две до четири недели како „одлучувачки“.

Една од клучните лекции научени од цела Југоисточна Азија е дека спречувањето на ширење на Делта варијантата е неверојатно тешко, и како што покажува Сингапур, дури и високите стапки на вакцинација не помагаат многу “, додаде Кук.

Иако повеќето од нив се симптоматски, сепак се забележуваат многу пробивни инфекции меѓу вакцинираните во Сингапур. Ова е само најновиот доказ дека дури и ревидираната официјална стапка на ефикасност на вакцината на Фајзер не е реална кога ќе ги погледнеме бројките на случаи.

Друг научник рече дека продолжувањето на ширењето е само знак дека стапката на вакцинација од 80% се уште е „премногу ниска за Делта варијантата“.

Леонг Хое Нам, експерт за заразни болести од клиниката Рофи во Сингапур, рече дека Делта племето ги поместило целните места во врска со нивото на вакцинација потребна за населението.

Ако ги погледнете неодамнешните бранови на инфекции со КОВИД во САД, Европа и Азија, изгледа дека вирусот едноставно се прилагодува толку брзо што вакцините едноставно не се доволно ефикасни. Можеби природниот имунитет е сепак подобар метод.

Колку повеќе вакцинирани толку повеќе инфекции со Ковид, ова не подсеќа на Шпанскиот Грип.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА