Симнете ја нашата Андроид апликација

По Данска, Норвешка сега се олабавува: пандемијата е завршена!

По Данска, Норвешка сега се олабавува: пандемијата е завршена!

Бројот на престој во болница во Норвешка е помал отколку што беше скоро една година, пишува thebl.tv. Ова го натера главниот медицински службеник во земјата да објави дека вирусот заврши.

„Пандемијата е завршена, така да се каже“, рече Пребен Авитсленд, главен лекар во Норвешкиот институт за јавно здравје и контрола на инфекции, според Humans are Free.

Авитсленд е толку уверен дека нема да има нови епидемии на вирусот што верува дека животот во нордиската земја постепено ќе се врати во услови пред пандемијата.

„Можеме да се подготвиме за фактот дека Ковид-19 зазема малку простор во нашите секојдневни животи“, рече тој.

Коментарите дојдоа откако институтот откри дека смртоносната болест резултирала со значително помалку приеми во болница и смртни случаи низ Норвешка. Според податоците на GreatGameIndia, имало само пет смртни случаи во јули и само 14 пациенти биле хоспитализирани на национално ниво.

Главниот лекар објави дијаграм со кој се потврдува дека Норвешка имала најмал број примени во болница од крајот на минатото лето.

„Тоа беше пандемијата“, пишува тој.

„Во мај, јуни и јули имавме вкупно 23.877 регистрирани случаи, од кои 25 починаа“, додаде Аавитленд, според „Humans are Free.

Лекарот проценува дека стапката на заразна смртност, односно процентот на луѓе кои починале од инфицирање со вирусот, бил помеѓу 0,05 и 0,2 во мај и јули 2021 година. За време на типична сезона на грип,  е околу 0,1, според истражувачот за демографија Свен-Ерик Мамелунд од Универзитетот во Осло.

Дури и ако Делта варијантата се шири, приемите во болница и смртните случаи нема да одговараат на нивото од минатото лето, рече Аавитленд. Вирусот „нема да исчезне“ и ќе претставува само „мала закана“.

Ќе бидат потребни неколку години за светот да ја стави под контрола пандемијата. Лекарот вети дека ќе ги сподели своите знаења и вештини со други земји кои се уште се погодени од пандемијата.

„Пандемијата е завршена кога за сите ќе  заврши“, рече тој.

Норвешките здравствени власти објавија во мај дека вакцините произведени од Џонсон и Џонсон и АстраЗенека ќе бидат дадени само на оние што сакаат, поради негативните реакции пријавени во неколку европски земји.

Оваа одлука беше донесена и покрај препораката на Институтот дека ниту една доза не треба да се дава рутински, бидејќи постои ризик од развој на сериозни згрутчувања на крвта и други „сериозни несакани ефекти“.

Норвешка откри дека четири од осум пациенти кои развиле згрутчување на крвта починале на 11 март. Данска изрази слична загриженост и целосно престана да ги администрира вакцините на АстраЗенека.

Иако првенствено се забележани згрутчувања со вакцината АстраЗенека, властите препорачаа вакцината на Џонсон и Џонсон да не се дава бидејќи користи иста формула.

Директорката на Норвешкиот институт за јавното здравје, Камила Столтенберг, изјави дека несаканите ефекти од инјекцијата на АстраЗенека се јасно поврзани со вакцинацијата на Џонсон и Џонсон.

„Јасно е дека ретките, но сериозни несакани ефекти што ги видовме во АстраЗенека, исто така, се јавуваат при употреба на Јансен“, рече таа, според Дејли Меил. „Постои голема неизвесност за распространетоста и дали тие се јавуваат почесто во одредени групи - во зависност, на пример, од возраста и полот.

Се проценува дека 1 од 60.000 млади луѓе во Велика Британија се изложени на ризик да развијат згрутчување на крвта од истите вакцини. Во Норвешка соодносот паѓа на едно лице во 20.000.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА