По вакцинацијата церебрална хеморагија кај тројца млади Норвежани

Во Норвешка, три млади луѓе имаат развиено згрутчување на крвта или крварење во мозокот откако биле вакцинирани со вакцината на АстраЗенека. Дали постои поврзаност со вакцинацијата сега се испитува.

 

Внимателно следење на несаканите ефекти

Трите лица кои биле погодени  работеле во здравствениот сектор. Вакво нешто е многу ретко, но многу сериозно, рече Стеинар Мадсен од агенцијата за лекови, норвешкиот радиодифузер НРК. Исто така, беа пријавени неколку случаи во кои млади вакцинирани лица имаа крварење на кожата или модринки, рече Сигурд Хортемо од Фолкехелеиниститут. Ова може да биде индикација за низок број на тромбоцити, што пак може да предизвика внатрешно крварење.

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!