По вакцинацијата Гардасил, 25-годишна жена е само „труп од она што била“

По вакцинацијата Гардасил, 25-годишна жена е само „труп од она што била“

Childrenshealthdefense.org: Адвокатите на Баум Хедлунд, Аристеј и Голдман и Роберт Ф. Кенеди, Џуниор, претседател на Детската здравствена одбрана, ја поднесоа својата 13-та тужба против Мерк поради вакцината за ХПВ Гардасил, овој пат во име на 25-годишна жена од Њу Џерси

Адвокатите на Баум Хедлунд, Аристеи. Голдман и Роберт Ф. Кенеди Џуниор, претседателот на Детската здравствена одбрана, ја поднесе нивната 13-та тужба против Мерк за вакцината за ХПВ Гардасил, овој пат во име на 25-годишна жена која вели дека вакцината ја направила „труп на она што била порано“.

Пред лекувањето со Гардасил, апликантката Ема Саливан била регрутирана пливачка на колеџ која сонувала еден ден да стане медицинска сестра.

По вакцинирањето се здобила со тешки здравствени проблеми кои и го одзеле животот што толку тешко го изградила.

Во нејзината тужба поднесена до Државниот суд во Њу Џерси, Саливан тврди дека Мерк свесно и активно го крие фактот дека Гардасил предизвикува сериозни несакани реакции и несакани ефекти, вклучувајќи автоимуни болести и, во некои случаи, смрт.

 

Приказната на Ема

Саливан била ученичка од А одделение која се натпреварувала во пливање, често вежбајќи два или повеќе часа на ден. Откако го поттикнала интересот на колеџите, таа се населила на Универзитетот Виланова, каде студирала медицинска сестра и пливала на клупско ниво.

Непосредно пред да замине во Виланова, Саливан ја примила првата вакцинација со Гардасил. Во тоа време таа имала 18 години.

За неколку недели, бројни здравствени проблеми почнале да се одразуваат на нејзиното секојдневие. Таа била постојано уморна и имала силни болки во зглобовите и потколениците кога се обидувала да вежба. Нејзиното срце чукало во нередовни времиња. Се чувствувала нервозна, страдала од несоница и често повраќала додека се дебелеела.

По втората доза, ситуацијата се влошила уште повеќе. Саливан страдала од силна главоболка, болки во зглобовите, болки во градите и гадење. Нејзиното повраќање станало толку лошо што можела да живее само со течност.

За време на менструацијата, Саливан добила грчеви кои биле толку тешки што морала да оди во болница. Таа имала екстремни проблеми со спиењето. Кога спиела, ноќните стравови и парализата при спиење ѝ го прекинувале сонот.

Лекарите на Саливан и дијагностицирале:

  • Автономна дисфункција
  • Нарколепсија
  • Миалгичен енцефаломиелитис / синдром на хроничен замор (МЕ / CFS)
  • Синдром на постурална ортостатска тахикардија (POTS)
  • Мала фиброзна невропатија (SFN)

 

Овие и други исцрпувачки здравствени проблеми и оневозможиле на Саливан да работи и да оди на училиште како обичен ученик. Таа ја пропуштила втората година од вториот семестер, престанала да плива и на крајот била принудена да се откаже од својот сон да стане медицинска сестра.

Сепак, со многу напорна работа и посветеност, Саливан се стекнала со диплома по психологија и дипломирала со почести.

„Од спортист со одлична физичка форма преминав до прекумерна тежина, преуморна, очигледно преку ноќ“, рече Саливан. „Силно ги советувам оние кои размислуваат за оваа вакцина да направат свое истражување. Не би ги посакала никому моите болни искуства.

Ова е 13-та тужба што Баум Хедлунд и Кенеди ја покренаа против Мерк за свесно прикривање на несаканите ефекти поврзани со вакцината Гардасил. При кои останати се вклучени и:

Ешли Далтон (Мичиген)
Хајден Шејн (Калифорнија)
Аби Стратон, Јужна Каролина
Савана Флорес (Невада)
Корин Херлт (Конектикат)
Кајла Карило (Калифорнија)
Мајкл Колбат (Калифорнија)
Сахара Вокер (Висконсин)
Зак Ото (Колорадо)
Јулија Баласко (Род Ајленд)

Сите овие клиенти имаат свои приказни, но сите се согласуваат дека доколку Мерк ја кажеше вистината за познатите опасности од Гардасил, тие никогаш немаше да се согласат на вакцинацијата против ХПВ.

Ако вие или вашето дете сте претрпеле штета откако ви била дадена вакцината против ХПВ Гардасил, може да имате правно барање. Ве молиме посетете го законот на Баум Хедлунд за бесплатна проценка на случајот или јавете се на 844-RFK-HPV1.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА