Почина претседателот на Танзанија, Џон Магуфули

Претседателот на Танзанија предизвика метеж на меѓународно ниво со неговото ракување со пандемијата на короната. Сега Магуфули почина - дали ова е поврзано со Ковид-19, останува да се разјасни.

Претседателот на Танзанија  Џон Магуфули е мртов Шефот на државата почина од „срцева слабост“ во болница во Дар ес Салам, изјави потпретседателката Самија Сулуху Хасан.

Претходно, неговото долго отсуство од јавноста ги подгреа шпекулациите дека шефот на државата, кој бил на функција од 2015 година, бил болен.

Предходна објава:  Танзанија – Вториот ковидски државен удар? Каде е претседателот?

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!