Симнете ја нашата Андроид апликација

Потврда за вакцинација: половина од кафулињата и баровите во Париз не се придржуваат кон тоа

Потврда за вакцинација: половина од кафулињата и баровите во Париз не се придржуваат кон тоа

Според Ројтерс, половина од кафулињата и баровите анкетирани во Париз одбиле да се придржуваат кон планот за контрола на здравствените пасоши и покрај екстремните закани од владата

Ако сопственикот на кафуле или бар го прекрши правилото двапати, ќе добие предупредување и наредба за затворање од 7 дена. Две други прекршувања може да резултираат со една година затвор.

Сепак, половина од десетте сопственици на ресторани и кафулиња со кои Ројтерс контактираше во понеделникот на 9 август во Париз, рекоа дека ќе одбијат да ги направат здравствените прегледи. Министерството за внатрешни работи соопшти дека полицијата на почетокот ќе биде толерантна.

Контроли за здравствени пасоши беа извршени и на железничката станица Гар де Лион во Париз. Дополнително, министерот за транспорт објави дека од понеделник, 9 август, ќе се вршат случајни проверки на секој четврти воз на долги патеки.

 

Законот за барања за идентификација ќе важи до средината на ноември

Француската полиција започна да патролира по улиците на Париз во понеделникот на 9 август, барајќи од луѓето што седеа во кафулињата, рестораните и на јавните улици да покажат докази дека биле вакцинирани против вирусот (КОВИД-19), тестирани се негативни за инфекција во последните 72 часа, или се опоравиле од болеста во последните шест месеци.

Антони Паоне, новинар на Ројтерс, објави видео на својот Твитер профил на кое се гледа како полицајци бараат „Здравствен пасош“по улиците на Париз.

„Првите полициски проверки започнаа како превентивна мерка во кафулињата и рестораните во Париз, каде што пасошт за вакцинција е задолжитен. Казни од 135 евра од следната недела, до 9.000 евра во случај на повторување “, се вели во изјавата на новинарот на француски јазик.

Мерката критикувана како авторитарна, која стапи на сила овој понеделник, беше објавена од претседателот Макрон на 12 јули.

„Од почетокот на август, фашистичкиот пасош за вакцинација важи за кафулиња, ресторани, болници, домови за стари лица и превоз на долги релации: авиони и возови“, рече тој на националната телевизија.

Соопштението предизвика насилни протести низ целата земја, а се проценува дека најмалку 200.000 Французи излегоа на улица за да протестираат против барањата за вакцинација.

Здравствениот пасош, или пасошот за вакцинација, предизвика многу дебати низ целиот свет поради прекумерната моќ што владите се обидуваат да ја имаат врз граѓанските слободи на населението.

Додека владите се залагаат за нивна употреба врз основа на намалување на вирусните инфекции, студиите направени во земји со високи стапки на вакцинација како Израел покажуваат дека вакцините не се нужно ефикасни за спречување инфекции.

Извештаите од минатата недела покажуваат дека 90% од пациентите хоспитализирани во Ерусалим со коронавирус се целосно вакцинирани

Во групата на Фејсбук наречена „Ковид 19 жртви и семејства од вакцини“, која порасна на над 65.000 членови и неодамна беше цензурирана од Фејсбук, британските граѓани ги споделија своите лични приказни  на членовите на семејството кои настрдале од негативните ефекти од вакцините.

Извештаите што вклучуваат смрт на здрави луѓе пред вакцинацијата, исто така по вакцинирањето вклучуваат случаи  на конвулзии, парализа на екстремитетите, Паркинсонова болест, мозочни удари поради згрутчување на крвта итн.

Покрај тоа, ниту една од вакцините што се продаваат низ целиот свет не се одобрени за употреба кај луѓе, туку се дадени само за „итна употреба“, бидејќи не се достапни студии за долгорочни несакани ефекти.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА