Симнете ја нашата Андроид апликација

Поранешниот банкар Драги како Хитлер! Демонстранти во Италија против,  пасошите за вакцинација

Поранешниот банкар Драги како Хитлер! Демонстранти во Италија против, пасошите за вакцинација

Во саботата на повеќе од 80 локации се одржаа протести против планот на италијанската влада да воведе евиденција за вакцинација, каде луѓето ја осудија мерката како дискриминаторска.

Околу 3.000 луѓе се собраа во Рим и 5.000 во Торино, главниот град на северозападниот регион Пиемонт, додека помали протести се одржаа во другите делови на земјата, според италијанските медиуми.

Вкупно, беа пријавени демонстрации во повеќе од 80 градови.

Луѓето излегоа на улиците за да го осудат планот на владата на премиерот Марио Драги да воведе здравствена карта позната како „Зелен пасош“.

Документот служи како доказ дека некое лице примило барем една доза вакцина против Ковид-19, имало негативен тест за Ковид-19 во изминатите 48 часа или се опоравило од вирусот.

 

Од 6-ти август, само носителите на Зелениот пасош ќе можат да влегуваат во кафулињата, рестораните, фитнес студија и настани на отворено.

Демонстрантите сметаат дека мерката е дискриминирачка. Некои маршираа со натписи: „Драги е како Хитлер“ и „Слобода, доста е диктатура“, додека други носеа италијански знамиња и палеа факели.

„Ние му велиме не на Зелениот пасош затоа што тоа создава граѓани од А-класа и Б-класа - оние кои имаат права и оние кои немаат никакви права“, изјави демонстрант во Рим за видео-агенцијата на РТ Раптли. „Тоа е спротивно на уставот на Италија.

Весникот Ла Стампа објави дека некои сопственици на деловни активности учествувале на протестот, плашејќи се дека воведувањето на пропусницата ќе доведе до пад на клиентелата и ќе ги загрози нивните средства за живот.

Драги рече дека Зелениот пасош е потребен за да се запре ширењето на болеста и да се врати економијата. Некои политичари ги критикуваа протестите во саботата.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА