Симнете ја нашата Андроид апликација

Поранешен Таеквондо шампион изгуби дел од ногата  по вакцинацијата

Поранешен Таеквондо шампион изгуби дел од ногата по вакцинацијата

Поранешен шампион во таеквондо, на кого му беше ампутирана ногата неколку недели по приемот на вакцинацијата, вети дека ќе се бори да се опорави.

Дејв Мирс беше крунисан за светски шампион во 1984 година и продолжи да гради успешна наставничка кариера пред да се пресели во Тајланд.

За време на неговите 21 години во странство, Дејв се квалификуваше како професионален фотограф и водеше серија успешни локали пред Ковид-19 да предизвика неговиот бизнис да се распадне.

Тој беше принуден да се врати во Англија во април минатата година и започна да го обновува својот живот во неговиот роден град Стемфорд кога се разболе.

Симптомите слични на грип на Дејв започнаа за неколку часа по вакцинирањето на АстаЗенека против Ковид-19 на 4 март. Неговите симптоми се влошија прогресивно во текот на следниот месец.

Неговото стапало започна да се издува и тој беше пренесен во Адденбрук во болницата на лекување на 10 април. Левата нога подоцна му беше ампутирана под коленото.

Медицинските лица не ја потврдија причината за инфекцијата, но Дејв стравува дека е поврзана со вакцината.

Тој рече:

„Започна со ужасна треска. Бев примен во болница на 10-ти, а на 12-ти ногата  ми експлодира. Имаше крв насекаде.

„Отпрвин тие рекоа дека може да изгубам неколку прсти, но тогаш тоа беше половина од ногата. „Лекарите велат дека е тешко да се докаже дека е поврзано со вакцината и дека инфекцијата може да постои веќе некое време, но чудно е што се разболив со недели по ноќта на вакцината.

„Мислам дека мора да е поврзано. И ме натера да не ја примам втората доза “.

Дејв, 58, останува во Аденбрук болница, но се надева дека ќе биде префрлен во градската болница Питерборо за да продолжи со закрепнувањето.

 „Персоналот во Аденбрук заврши фантастична работа. Тимот е апсолутно прекрасен.

 

Извори: Кликни овде

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА