Полска покажува како работи слободата: Претприемачите велат „ние отвораме“!

По Италија, Полска ни покажува како работи слободата. Кампањата „Ајде да отвориме“ привлекува се повеќе сопственици на деловни активности на барикадите. Тие се бунтуваат со отворање на своите продавници и покрај забраната. Всушност, политичката наметната блокада до 31 јануари важи и за Полска и се очекува продолжување. Бидејќи Полјаците, како и многу Австријци, Германци, Холанѓани, Италијаnci, Французи итн. Треба да плаќаат кирија, да јадат и им требаат пари за струја, вода, рати и сл., Бројни сопственици на деловни активности одлучија дека им е доста од бесмислените забрани. Во Полска сега е достапна интерактивна мапа која покажува кои ресторани и продавници се веќе на барикадите. Тие се сметаат за модели за многу други кои во моментов се загрижени за своите средства за живот и се уште се двоумат.

 

Клучно е да се знае дека бунтот во Полска е покриен од судството. Се повеќе сопственици на деловни активности тужат против паричните казни. Полската верзија на „#Ние отвораме“ (# OtwieraMY) е успешна. Секој што повторно ќе отвори таму, повторно има приход, бидејќи гостите ја искористуваат понудата и со задоволство ја поддржуваат кампањата. Иницијаторот на полското движење за слобода Михал Војчеховски му рече на светот: „Луѓето мора да функционираат некако, да плаќаат рати и кирии. И ограничувањата се нелегални. Драго ми е што луѓето конечно се освестија. „Ова е машина што ништо не може да ја запре “.

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!