Симнете ја нашата Андроид апликација

Перу: Министерот за надворешни работи поднесе оставка во врска со скандалот со вакцинацијата

Перу: Министерот за надворешни работи поднесе оставка во врска со скандалот со вакцинацијата

По министерката за здравство, и министерката за надворешни работи на Перу, Елизабет Астет, објави дека се повлекува од функцијата поради скандалот со вакцинација.

Беше „сериозна грешка“ да се вакцинира во јануари, пред почетокот на националната кампања за вакцинација, рече таа во изјавата за мрежниот сервис Твитер во неделата (по локално време, 14 февруари).

Поранешниот претседател Мартин Визара, кој беше сменет во ноември минатата година, исто така е погоден од скандалот.

Според извештаите во четвртокот, Визара тајно се вакцинирал против САРС-КоВ-2 неколку недели пред неговиот импичмент. Поранешниот претседател ја бранеше вакцинацијата како „храбра одлука“ затоа што тој беше еден од 12.000 волонтери кои учествуваа во клиничка студија со вакцината од кинеската државна компанија „Синофарм“.

Сепак, универзитетот во Лима одговорен за студијата во неделата објави дека Визара не е дел од студијата.

Перуанскиот министер за здравство Пилар Мацети поднесе оставка во петокот поради скандалот. Оскар Угарт ја наследи во саботата. Тој е петти министер за здравство во земјата од почетокот на пандемијата пред околу една година.

 

Перу започна  да ги вакцинира само здравствените работници минатиот вторник откако пристигнаа првите 300.000 дози на Синофарм во земјата пред една недела.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА