Откривачот на Омикрон не ја разбира политиката: варијантата носи природен имунитет - крај на пандемијата

Откривачот на Омикрон не ја разбира политиката: варијантата носи природен имунитет - крај на пандемијата

Веќе со недели, новооткриената варијанта на Корона Омикрон е злоупотребена од политиката и водечките корумпирани медиуми за да се шири уште поголем страв и паника

Лекарот кој ја открил оваа варијанта не ја разбира претераната реакција во Европа и предупредува дека тоа може да доведе до можност да се пропуштат предностите што Омикрон ги носи со себе.

Појаснува дека болеста е лесна и дека омикронската контаминација на населението би довело до природен имунитет кај населението. Тоа би било предност доколку повторно се појават нови варијанти. Сепак, затворањето би го спречило овој позитивен развој.

 

Докторката која го откри Омикрон шокирана од кревањето прашини (паника и страв) во Европа

Јужноафриканската докторка Др. Анџелик Котзи го пријавила првиот случај на Омикрон и го третирала. Во напис во британскиот весник „Дејли мејл“, докторката била изненадена од претераната реакција на варијантата во Европа.

„Да бидам јасна: ништо што сум видела во оваа нова варијанта не ги оправдува екстремните мерки што ги презеде британската влада како одговор“, рече Котзи дека е исто така шокирана. (Премиерот на ОК Борис Џонсон ги повика луѓето да „размислат внимателно“ пред да присуствуваат на божиќните забави и социјални настани.)

„Бев вчудоневидена од одговорот“, рече таа за политичката и медиумската загриженост и набрзина наметнатите забрани за патување од јужните земји на Африка.

 

Омикрон: Никој не мора да оди во болница

„Никој овде во Јужна Африка не е хоспитализиран со варијантата Омикрон, а исто така се претпоставува дека никој овде не е сериозно болен со тоа“, вели Котзи, јасно ставајќи до знаење дека Омикрон  сојот е поверојатно да се смета за безопасен.

„Мојот прв случај Омикрон, млад човек кој дојде во мојата ординација, кој првично веруваше дека бил на сонце предолго откако работел на отворено. Пациентите обично имаат болки во мускулите и екстремитетите, главоболки и одреден замор. И нејзините симптоми се чини дека не се влошуваат. Тие се смируваат по околу пет дена и тоа е тоа“, го опишува благиот тек на болеста.

 

Рано домашно лекување

Повеќето пациенти би биле лекувани дома со антиинфламаторни лекови како што се ибупрофен и ниски дози на кортизон. Спротивно на алармизмот во Европа, во Јужна Африка нема размислувања за воведување нови ограничувања или заклучувања.

Докторот објаснува дека се навикнале на нови варијанти. „Кога нашите научници го потврдија откритието на уште едно лице, никој не направи ништо големо од тоа. Многу луѓе не ни забележаа“.

Само 26 отсто избодени двапати во Јужна Африка

Таа, исто така, истакнува дека релативно малку луѓе во Јужна Африка биле генетски изработени со експериментални препарати. Досега нешто повеќе од 31 отсто имале инјекција, околу 26 отсто биле двапати боцнати. Др. Котзи објаснува, „дека дури и незаштитените тела ја одбиваат оваа варијанта многу полесно од Делта“.

 

Споредба на шансите за единечни и двојни вакцинирани во некои земји:

 

 

Докторката не очекува многу смртни случаи од Омикрон

Борис Џонсон неодамна се обиде да негира дека Омикрон е „поблага верзија на вирусот“, наведувајќи дека се знае дека најмалку едно лице починало од Омикрон.

Др. Котзи се спротивставува на ова велејќи дека дури и една смрт е премногу. „Но, дали ќе има уште многу? Нашите искуства во Јужна Африка не укажуваат на тоа “.

Ако Омикрон навистина беше толку смртоносен, би се очекувало дека бројките вртоглаво ќе пораснат, објаснува таа, „но тоа едноставно не е случај овде“.

Тешкото затворање би го забавило ширењето на омикроните во популацијата и би ги лишило луѓето од можноста да развијат витални антитела што го водат населението до „имунитет на стадото“. Ова би било предност доколку повторно се појават нови варијанти.

 

Не губете ја шансата за имунитет преку затворањата

„Ова може да биде од корист само за сите нас - за разлика од рестриктивните мерки кои силно ќе ја погодат економијата и ќе доведат до поголема беда и сиромаштија “. Нејзинот совет до Борис Џонсон важи и за останатите алармантни политичари во Европа: „Останете смирени. Гледајте го тоа од ден на ден и не паничете луѓе бидејќи тоа само би завршило со хаос.

Во борбата против Ковид, како и во животот воопшто, важно е да ги изберете вашите битки, а ако претераме со Омикрон, ризикуваме да ги пропуштиме придобивките од варијантата што може да биде повеќе пријател отколку непријател.

 

„Зошто Омикрон може да стави крај на пандемијата“

„Епидемиолозите се сомневаат дека новата варијанта на вирусот ќе обезбеди имунитет на стадото во догледна иднина“, се вели во текстот на SoZ од 12 декември. Ова е веројатно многу позаразно од сега преовладувачката делта мутација. „Од друга страна, Омикрон треба да ве разболи многу помалку. Досега се забележани само неколку тешки текови“.

И покрај неконтролираниот нов вирус, Јужна Африка само известува за мало зголемување на зафатеноста на единиците за интензивна нега, продолжува SoZ. Истото може да се каже и во ЕУ. Според Европската агенција за лекови, случаите изгледале главно лесни, но биле потребни повеќе податоци.

„Затоа првите научници дури ја гледаат варијантата омикрон како можен крај на пандемијата“, пишува триото автори Денис фон Бург, Кирил Пинто и Миша Аеби за нивнатаа теорија: Постои реална закана од инфекција со Омикрон, бидејќи практично сите би биле заразени. „Но, токму поради ова вирусот доведува до имунитет на стадото“.

Во написот вирологот Изабела Екерле од Универзитетската болница во Женева потврдува: „Омикрон е толку заразен што овој вирус може да биде нашиот билет за ендемската ситуација“. Таа претпоставува дека нашиот имунитет на Сарс-КоВ-2 ќе стане „се поотпорен и поширок“ со текот на времето.

Дури и Каталин Карико, ко-пронаоѓач на гРНК вакцината и потпретседател на БиоНТех, го гледа Омикрон како можен начин за излез од пандемијата: „Ако навистина е случај дека Омикрон ќе ја замени варијантата Делта бидејќи е позаразна, но не предизвикува сериозна болест, тогаш не треба да се грижиме, јас сум многу оптимист“. Ова се вели дека таа го кажала според пишувањата на различни медиуми. Затоа што тогаш „може да се постигне имунитет на стадото“.

Дури и главниот американски советник за короната, Ентони Фаучи, се вели дека зборувал за „охрабрувачки набљудувања“ и можен пресврт во пандемијата. Значи, дали следи последен голем бран пред пресвртот?

Дали и вакцинираните ќе бидат масовно заразени од Омикрон кога „заштитата за вакцинација“ е очигледно несоодветна против Делта - а сега уште повеќе против Омикрон? Како здравството ќе се справи со предизвикот? Прашање до прашање.

Се разбира, авторите повторно прикажуваат хорор сценарија, на преоптоварени болници поради огромниот број на инфекции со Омикрон, и покрај очекуваниот поблаг тек на болеста. Уште еднаш се жалат на ниската стапка на вакцинација и повторно проповедаат вакцини и засилувачи слични на мантра, без разлика што е случајот.

Позитивните стапки со варијантата Омикрон се особено високи во Данска и Англија - две земји со особено високо ниво на „покриеност со вакцинација“ во исто време.

Специфична „вакцинација“ против Омикрон не треба да биде достапна до март, односно предоцна за да се спречи брз бран на инфекција. Тоа што де факто се признава дека двојната вакцинација и засилувачот не штитат ни од делта, а камоли омикронски инфекции, очекувано останува неискажан.

Соодветно, можниот имунитет на стадото со Омикрон би било како „крај на ужасот“ наместо како можност.

Тоа би можело да биде вистинската причина за затворањата и ограничувањата за човештвото да не постигне имунитет на стадото и да продолжи да биде зависно од вакцините. Каде ќе бевме ако вакцините што ги произведувавме и купивме одеднаш би станале безвредни???

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА