Симнете ја нашата Андроид апликација

Откако Макрон го прошири пасошот за вакцинација во рестораните, тие сега се празни

Откако Макрон го прошири пасошот за вакцинација во рестораните, тие сега се празни

Во Франција, полицијата започна да спроведува евиденција за вакцинација за да се влезе во кафулиња и ресторани, што резултираше со тоа што многу маси останаа празни за време на вообичаено зафатениот ручек, бидејќи Французите наместо тоа ручаа на јавни клупи.

Во понеделникот, администрацијата на претседателот Емануел Макрон го прошири контроверзниот услов за „ „Pass sanitaire“ на рестораните, вклучително и оние на отворено, игнорирајќи ги масовните протести викендов, што донесоа најмалку 250.000 луѓе на улиците низ Франција.

Видеото направено од фотограф на Ројтерс и ги обиколува социјалните мрежи покажува како француската полиција ги проверува личните карти на гостите. Оние кои немаат лична карта можат да очекуваат казна од 135 евра *, која се зголемува на 9.000 евра  во случај на повторување.

За време на ручекот, многу улични кафулиња беа целосно празни, бидејќи нивните редовни клиенти седеа на јавните клупи надвор - барем тоа беше случај со бројните фотографии и коментари на социјалните мрежи.

Друго видео покажа ресторани на отворено со неколку патрони на Шанзелизе, главната артерија на Париз.

Низ целиот град имаше фотографии од празни маси во моменти кога таквите места обично се полни.

https://twitter.com/BigBangParis/status/1424733961494925314?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1424733961494925314%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Funcutnews.ch%2Fnachdem-macron-den-impfpass-auf-restaurants-ausgeweitet-hat-sind-diese-nun-leer-und-die-polizei-macht-razzien-videos%2F

Познатата Гранде Брасери во близина на плоштадот Бастилја имаше неколку гости внатре, но никој на терасата. Корисник на Твитер шпекулираше дека седиштата на отворено биле празни поради некој вид бојкот на здравствениот пасош на национално ниво.

Пасошот што го воведе Макрон, со кој  на вакцинираните против „Ковид-19“ ќе им биде задолжителен, е воведен од 21 јули за пристап до музеи, кина, базени и други места.

Судовите, исто така, одлучија дека вакцинацијата е уставна за здравствените работници, од кои некои штрајкуваат во знак на протест.

Со зголемувањето на бројот на случаи на „Ковид-19“ што се припишуваат на варијантата Делта на вирусот, француските власти ги повикаа сите да се вакцинираат.

Во меѓувреме, производителите на вакцини Фајзер и Модерна драстично ги зголемија цените на нивните вакцини во Европската унија.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА