Норвешка - 23 постари пациенти починале откако примиле вакцина

Во алармантен развој, Норвешка предупреди на фаталните несакани ефекти на вакцината Pfizer  бидејќи 23 лица починаа во земјата откако им беше дадена првата вакцина. Повеќето од починатите, наводно, биле стари и крајно болни пациенти.
После смрта на починатите, дури 13 извештаи укажуваат на вообичаени несакани ефекти на вакцината кај болните пациенти, соопшти норвешката влада.

 

Повеќе од 30.000 луѓе ја примиле првата вакцина на Pfizer или Модерна во скандинавската земја од крајот на декември, според официјалните податоци. Реагирајќи на смртните случаи, производителот на вакцини, Pfizer, рече дека „бројот на инциденти досега не е алармантен и во согласност со очекувањата“.

 

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!