Нов Зеланд отпушти девет граничари кои ја одбијаа вакцината

Царината на Нов Зеланд отпушти девет граничари кои одбија да се вакцинираат против КОВИД-19. Земјата побара сите гранични чувари да бидат вакцинирани до крајот на април.

Во февруари, премиерот Јасинда Ардерн рече дека владата нема да ја направи вакцинацијата задолжителна за граничарите и дека оние што одбиваат да се вакцинираат ќе бидат користени во задните простории.

Но, не можеше да се најде друга работа за преместување на деветте работници кои беа на привремени договори на морската граница, рече Јасинда Фунел, помошник менаџер за луѓе и вештини во Царината.

 

Извор: New Zealand fires nine border workers who refused Covid vaccine

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!