Не, ова не е ниту сатира ниту сцена од хорор филм

Пред неколку дена, австралискиот град Сиднеј, кој во тоа време веќе беше затворен, најави уште построги мерки

Премиерот на државата Нов Јужен Велс, Гледис Береџиклијан, сака да ги искористи овие мерки за да го спречи ширењето на „Делта варијантата“.

Минатата сабота беа извршени 82.000 тестови на корона во австралиската држава, од кои 111 беа позитивни. Тоа е 0,13%. Пријавена е и трета смрт на: 80-годишен старец.

Повеќето продавници во Сиднеј се затворени. Само основните продавници се отворени.

Градилиштата се затворени. И од саботата, жителите на Ливерпул, Ферфилд и Кантербери-Банкстаун, т.н. Локална самоуправа во Сиднеј, се отсечени од надворешниот свет.

Вкупно се погодени 900.000 луѓе. Не им е дозволено да ја напуштат областа до 30 јули, дури и да не работат.

„Знам дека многу луѓе ќе бидат лути на мене и на владата“, рече премиерот Береџиклиан.

Ова се досега најстрогите ограничувања на слободата на движењето.

Градоначалникот на Ферфилд, Френк Карбон, рече дека луѓето сега се изолирани, не смеат да ги гледаат своите семејства и дека ќе останат без работа.

Вработените треба да работат што е можно повеќе од дома, а работодавците кои ги принудуваат своите вработени да дојдат во канцелариите ризикуваат казни до 10.000 УСД.

Сподели ако ти се допаѓа:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

2020 -2021 futv.media