Највисокиот суд во Шпанија пресуди дека затворањето е неуставно

Највисокиот суд во Шпанија пресуди дека националното затворање на земјата КОВИД-19 е неуставно, потврдувајќи ја партијата Вокс која поднесе тужба.

„Иако повеќето активности останаа недопрени и покрај вонредната состојба, судот рече дека главните мерки за да се задржи населението надвор од улиците, со исклучок на кратки патувања до продавници и неизбежните патувања до работа и други официјални продавници, беа неуставни “, пренесува Асошиејтед Прес.

„Според ТВЕ, пресудата вели дека ограничувањата на движењето ги кршат основните права на граѓаните и затоа вонредната состојба не е доволна за да им се даде уставна поддршка. Шесте судии рекоа дека е неопходна вонредна состојба што ќе и овозможи на владата да ги суспендира основните права “.

Во текот на првите шест недели од затворањето, мерките за престој дома беа толку строги што на Шпанците не им беше дозволено ниту да излегуваат надвор да прават спорт или да ги шетаат своите кучиња.

Во еден случај, била повикана полиција откако еден сосед видел двајца браќа како играат фудбал во сопствениот двор.

Како што истакнавме претходно, законите за заклучување на Шпанија беа толку драконски што во еден момент властите накратко им рекоа на граѓаните дека е задолжително да се носат маски додека пливаат во морето.

Долги месеци, за време на топлото време, носењето маски беше задолжително во сите надворешни области, дури и на плажите.

Граѓаните исто така беа казнети со 2.000 евра за „непочитување“ од полицијата за време на затворањето.

Исто така, имало бројни случаи кога полицијата тепала луѓе затоа што не носеле маски, додека демонстрантите еднаш спасиле жена од полициски притвор, додека полицијата се обидела да и стави лисици затоа што не носела покривка на лицето.

На почетокот на првата блокада, полициските хеликоптери со звучници исто така беа користени за агресивно испраќање дома на луѓето на плажите.

Шпанската влада сега се соочува со неколку судски процеси бидејќи заклучувањето е прогласено за незаконско.

Сподели ако ти се допаѓа:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

2020 -2021 futv.media