Метју Дибл: 40-годишен професионален музичар почина откако ја прими вакцината на АстраЗенека

Метју Дибл: 40-годишен професионален музичар почина откако ја прими вакцината на АстраЗенека

Евишам, Лондон - Професионалниот музичар Метју Дибл почина откако доживеа мозочно крварење набргу откако ја прими вакцината на АстраЗенека против Ковид-19, пишува Dailymail

Дибл отишол во болница со мала главоболка во мај, но КТ скенирањето не открило ништо загрижувачко, па тој бил отпуштен.

Меѓутоа, два дена подоцна бил пронајден „поспан и атоничен“ од неговата мајка, која повикала брза помош.

Дибл бил итно префрлен во болницата на колеџот Кинг каде му била дијагностицирано „крварење од десната страна“ предизвикано од „обемна тромбоза на церебрална венска синуса“.

Музичарот веднаш бил подложен на итна краниектомија, привремено отстранување на дел од черепот и операција со дупка за да се намали притисокот врз неговиот мозок.

Сепак, тој потоа разви дополнителен оток, кој беше опишан како „катастрофален настан“ и почина во болницата на 12-ти мај.

Метју Дибл заедно со готвачот Џејми Оливер во 2015 година Метју Дибл заедно со готвачот Џејми Оливер во 2015 година

 

На страницата создадена од „љубените пријатели“ на г-дин Дибл, се вели:

„Неговата смрт беше неправедна и погубна трагедија за неговото семејство. Тој беше еден од четирите блиски браќа и обожаван вујко на три девојчиња и три момчиња.

За нив, како и за неговите пријатели и колеги музичари, тој беше поединец со невообичаена љубезност, кој беше немилосрдно внимателен кон сите што ги познаваше, и покрај добро познатите борби на животот посветен на музиката“.

Неговите пријатели додадоа дека наградуваниот пијанист Фреди Кемпф се согласил да ги сними композициите на кои Дибл работел претходните 6 години, завршувајќи ги само неколку недели пред неговата трагична смрт.

Кемп вети дека ќе ги „истражи опциите за објавување на снимката низ целиот свет“.

 

Дибл изведувајќи ја својата песна наречена „Уште една шанса“:

Смртта на Дибл го означува вториот професионален музичар од Обединетото Кралство кој почина по вакцината на АстраЗенека по смртта на рок музичарот „Зион“ во јуни оваа година, откако претрпе мозочно крварење.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА