Симнете ја нашата Андроид апликација

Масовната вакцинација против Ковид ќе биде „една од најсмртоносните“ во историјата

Масовната вакцинација против Ковид ќе биде „една од најсмртоносните“ во историјата

Тексас -  кардиологот и водечкиот медицински експерт Др. Питер МекКалоу неодамна ја критикуваше американската програма за масовна вакцинација против КОВИД, велејќи дека „ќе биде како една од најсмртоносните, најштетните и најскапите во човечката историја“.

Повикувајќи се на неодамнешните податоци од САД Системот за известување за несакани настани од вакцини (ВАЕРС), како и од Израел и Обединетото Кралство, каде што случаите на КОВИД се натрупуваат меѓу вакцинираните, рече МекКалоу, главен и одговорен уредник на две медицински списанија и автор на преку 600 студии, вклучително и 46 што се занимаваше со КОВИД -19, тој беше „длабоко загрижен“ за иднината на Америка.

„Американците ќе мора да го поднесат товарот на неуспешната програма за масовната вакцинација, која ќе падне како една од најсмртоносните, најштетните и најскапите во историјата на човештвото“, рече Мекало во неодамнешниот подкаст.

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објавија во април дека престанале да ги следат случаите на КОВИД кај вакцинираните луѓе што не резултирале со хоспитализација или смрт.

Властите сега претпоставуваат дека ќе се појават нови случаи кај невакцинираните луѓе, што ги искривува бројките и ги прикажува невакцинираните луѓе како ширители на болеста.

Израел беше првата земја што масовно го вакцинираше своето население според договорот со „Фајзер“ за замена на залихите за вакцина со податоци за јавното здравство во експериментот на населението, за да се процени дали заштитата е обезбедена за време на започнувањето на програмата за вакцинација на производот преку имунитетот на стадото.

Осумдесет проценти од возрасните таму се целосно вакцинирани, но сепак случаите со КОВИД и тешкиот престој во болница се зголемија дваесет пати од почетокот на јули.

Медиумите нагласија дека најсериозните нови случаи се случиле меѓу невакцинираните, додека е заборавено дека мнозинството (повеќе од 80 проценти) од новите случаи пријавени од израелското Министерство за здравство се случиле меѓу вакцинираните лица.

Како одговор, Израел лансираше трета „засилувачка“ вакцина од Фајзер, која беше примена на повеќе од еден милион луѓе до 16 август.

Во Велика Британија, повеќе од три четвртини од возрасната популација (76 проценти) примиле две дози од вакцината, а скоро 90 проценти од возрасните добиле барем една доза. Сепак, бројот на хоспитализирани пациенти со КОВИД се зголеми за седум пати од почетокот на јуни оваа година.

Најновиот извештај на Обединетото Кралство за „Загрижувачки варијанти“ покажува дека 54 проценти од смртните случаи од КОВИД се меѓу оние кои се целосно вакцинирани. Уште 12% од смртните случаи се должат на делумно вакцинирани луѓе кои примиле само една доза.

Овие податоци, вели МекКалоу, „во основа покажуваат дека вакцините пропаѓаат“. Вакцинираните луѓе можат да се здобијат и пренесат пандемија со коронавирус и да се разболат и да умрат од КОВИД-19. „Целосно вакцинираните луѓе го пренесуваат едни на други“, рече МекКалоу.

Сепак, се очекува владата на Бајден да го следи примерот на Израел во врска со новата, циркулирачка Делта варијанта и да воведе трета засилувачка вакцинација за сите старечки домови и здравствени работници во септември.

Вакцините никогаш не биле тестирани на Делта варијантата, а нивната заштита траела само неколку месеци. „Јасно е дека не можеме да се извлечеме со вакцини“, рече МекКалоу.

Без оглед на варијантата, КОВИД-19 лесно се лекува дома со едноставни, достапни лекови, според МекКалоу, кој изјави дека ако се лекува рано, околу 88 проценти престојот во болницата и смртта може да се избегнат “.

Бидејќи јавно се залагаше за рано лекување на пациентите со КОВИД, каде државниот протокол повикува да бидат испратени дома и да чекаат додека не се разболат, Сега МекКалоу е мета на јавното здравје и науката.

Дипломирал на Универзитетот Бејлор, кој служеше како вонреден професор по интерна медицина во Медицинскиот центар на Универзитетот Бејлор од јануари 2014 година до февруари 2021 година, неодамна разговараше со Комитетот за здравство и човечки услуги на Сенатот во Тексас за рани протоколи за лекување на КОВИД-19.

Неговиот договор потоа беше раскинат и неодамна беше тужен од здравствениот систем со седиште во Тексас, Бејлор Скот и Вајт, откако неговото членство во тој систем беше споменато во јавно интервју.

Тужбата се совпаѓа со одлуката на БСВХ да бара вакцинација за нејзините 40.000 вработени.

„Длабоко сум загрижен за иднината на Америка и исто така се плашам од губење на слободата на говорот и научниот говор“, рече МекКалоу.

„Постојат големи закани за лекарите кои навистина даваат се од себе за да им помогнат на пациентите и да спасат животи“, рече тој.

Тој ја наведе изјавата на Федерацијата на државни медицински одбори на 29 јули, која им се заканува на лекарите кои шират медицински „дезинформации“ за вакцините со губење на медицинската дозвола. Здружението ги дефинира научните информации како „ориентирани кон консензус во корист на јавното здравје“.

МекКалоу отворено ја критикуваше „тоталитарната“ природа на прописите за вакцинација, наведувајќи ги владините податоци за несакани настани од вакцинацијата, истакнувајќи дека „11.221 лица веќе се прогласени за инвалиди поради вакцината.“ Тој број сега се искачи на 16.044.

„Овие безбедносни настани се целосно несоодветни. Оваа вакцина никаде не е безбедна “.

Наместо тоа, тој рече: „Американците се слепи. Тие не знаат која вакцина е најбезбедна “.

„Американците не добиваат никакви информации за тоа. Во основа е невозможно за нив да го најдат својот пат околу оваа одлука за вакцина. Тие само велат: „Земете ја вакцината и не е важно која.“

„Ништо од ова нема смисла кога ќе земете во предвид дека програмата за КОВИД-19; речиси изгледа како потчинување или принуда или контрола. Во основа, населението се принудува на масовна вакцинација “.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА