Мартин Териер: Фудбалерот од француската лига беше заменет откако доживеа болки во градите

Мартин Териер: Фудбалерот од француската лига беше заменет откако доживеа болки во градите

Францускиот професионален фудбалер Мартин Териер, кој игра за клубот од Лига 1, Рен, беше заменет во неделата за време на неговиот натпревар против Ница, откако доживеа болки во градите

Ова е трет инцидент за неколку дена кога врвен европски фудбалер е виден како ги фаќа градите на средината на натпреварот и не може да продолжи да игра.

Стравувањата од висок профил доведе до прашања за тоа дали инцидентите на играчите кои биле изнесени од теренот поради проблеми со срцето и дишењето се должат на несакани настани од вакцината против Ковид.

Виктор Линделоф, Пјотр Зиелински и Мартин Териер беа погодени од болка во градите и тешкотии со дишењето за време на нивните натпревари овој викенд.

30 минути од натпреварот противОГЦ Нице, Териер се наведна и изгледаше дека се мачи да дише. Лекарите втрчаа на теренот додека 24-годишниот играч покажа на градите, во очигледна непријатност. Набргу потоа беше изнесен од теренот.

Инцидентот доаѓа откако младиот напаѓач го постигна својот прв хет-трик (3 гола на еден натпревар) во кариерата против Сент Етиен пред една недела.

Трите случаи во рок од 24 часа се само последните кои ги вознемируваат фудбалските кругови.

 

Чарли Вајк и Џон Флек

Минатиот месец уште двајца фудбалери беа погодени од здравствени вонредни состојби во истата недела. Играчот на Виган Атлетик, Чарли Вајк, доживеа срцев удар за време на натпреварот и беше пренесен во болница.

Неколку дена подоцна, Џон Флек (30), играч на Шефилд Јунајтед, беше изнесен од теренот на носилки за време на натпреварот во лигата на шампионите против Ридинг. Флек ја прими својата втора доза на вакцина против Ковид во август.

Кон крајот на октомври, на играчот на Барселона, Серџио Агуеро (33), кој се смета за еден од најдобрите напаѓачи на светот, му беше прекината блескавата кариера откако му беше дијагностицирана срцева аритмија по натпреварот против Алавес. Фудбалерот е целосно вакциниран.

Серџио Агуеро беше принуден да се повлече од фудбалот по проблеми со срцето на натпреварот против Алавес

Ненадејниот пораст на фудбалери кои имаат проблеми со срцето и дишењето посочи внимание ширум светот. Распространетите мандати за вакцини во спортот значеа дека професионалните спортисти или беа принудени да ги напуштат своите кариери или да прима вакцина.

Сепак, добивањето на вакцината може да значи губење на нивните кариери во секој случај, поради негативни реакции.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА