Максвел Харисон: Танчерот разви перикардитис откако ја прими вакцината на Фајзер

Максвел Харисон: Танчерот разви перикардитис откако ја прими вакцината на Фајзер

Британски танчер во сала за бал развил перикардитис (воспаление на кесичката што го опкружува срцевиот мускул) набргу по примањето на втората доза од вакцината на Фајзер

Максвел Харисон (21) пет дена по инјекцијата имал болки во градите и тешкотии со дишењето и бил хоспитализиран.

На Харисон му рекоа врвни кардиолози во земјата дека неговата срцева состојба е резултат на вакцинацијата со Фајзер.

Неговата танцувачка кариера во сала сега е во мирување најмалку во следните 8-12 месеци, под претпоставка дека целосно ќе се опорави од повредата од вакцината.

Максвел Харисон со неговата партнерка за танц Кејти

 

Харисон вечерва се приклучи на британскиот канал GBNews каде што рече.

„Ми претстојат стрес тестови. Утре имам магнетна резонанца за да утврдам колку е лош перикардитисот.

„Како танчер, не можам повеќе да танцувам, целосно без никакви физички вежби. И тие сметаат дека ќе поминат меѓу осум до дванаесет месеци за правилно справување со ова прашање“.

Пред само неколку месеци, Харисон се натпреваруваше на Светскиот танцов совет за аматерско првенство во танц со неговата танцова партнерка Кејти. Двојката се пласираше во финалето на натпреварот и заврши на петтото место. Достигнувањето ги направи еден од најдобрите аматерски танчери во светот.

Двојката го нарече „несомнено единственото најголемо достигнување во нашите животи“.

Не е сигурно дали тие некогаш ќе можат повторно да се натпреваруваат во танцување во сала на високо ниво.

На Харисон му посакуваме брзо закрепнување за да може да се врати на она што најмногу му се допаѓа.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА