Куба започна да вакцинира мали деца против Ковид

Карипскиот остров започна да вакцинира мали деца против „Ковид“ на 6 -ти септември

Куба веќе дава вакцини против КОВИД-19 на малолетници на возраст од 2 до 18 години. Земјата е првиот авторитет во светот што го стори тоа со сопствени произведени вакцини Абдала и Соберана, како што објави Франс 24.

Кубанските власти ги одобрија дозите на вакцината за итна употреба на 3 септември, со тоа што програмата започна без согласност на Светската здравствена организација.

Кубанските вакцини ја користат истата рекомбинантна протеинска формула како „Новавакс“, конкурентски производ од САД, кој не е одобрен. Се вели дека вакцините без рибонуклеинска киселина (гласник-РНК) предизвикуваат помалку несакани ефекти и посилен имунолошки одговор кај малолетници.

Државниот институт Финлеј, кој помогна да се развие вакцината Соберана, тврди дека кубанските вакцини се безбедни за малолетници за време на фазата на тестирање, пишува Индипендент.

Куба е една од земјите што беа најтешко погодени од ширењето на Делта варијантата. Незапирливиот наплив на нови инфекции го доведе медицинскиот систем на земјата на работ на издржливост. Ројтерс објави дека земјата имала помеѓу 6.500 и 7.000 случаи дневно во текот на минатата недела, со меѓу 70 и 80 познати смртни случаи.

Индипендент објави дека една третина од сите случаи и смртни случаи на КОВИД-19 се случиле само во последниот месец.

Во Куба, каде што живеат околу 11,33 милиони луѓе, имало вкупно 696.904 инфекции и 5.788 смртни случаи од почетокот на пандемијата, според Универзитетот Џон Хопкинс.

Околу половина од кубанското население се вакцинирало барем еднаш, при што околу 3,5 милиони жители биле целосно вакцинирани.

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!