Крај на затворањата - Во Швајцарија продавниците ќе се отворат повторно од понеделник

Швајцарија беше меѓу последните земји во Европа што воведе втора блокада и една од првите што и стави крај. Важноста на деловните здруженија и директната демократија може да играат одлучувачка улога во тоа.

 

Сепак, Швајцарската конфедерација ги направи своите мерки за заклучување многу пократки и ограничувањата што беа воведени само во јануари во поглед на вториот бран и мутациите, исто така, ќе завршат порано: Продавниците, музеите и зоолошките градини повторно ќе се отворат следниот понеделник.

 

Рестораните се надеваат на предвремено ослободување од заклучувањето

Рестораните, кои не треба да се отвораат повторно до 1 април, можат да ги услужат своите клиенти повторно на лице место веќе на 22 март. Одлуката за ова треба да се донесе во средината на март врз основа на развојот на бројот на случаи од претстојното отворање на продавниците и музеите.

 

Референдум за законот за КОВИД од страна на Федералниот совет треба да се одржи на 13 јуни. Укинувањето на блокадата и понатамошното смирување на пандемиската состојба може да го извади ветерот од едрата на неговите иницијатори.

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!