Кога граѓанската непослушност и моралната храброст ќе се спојат, планините можат да се поместат

Кога неодамна полицајците од единицата на Гестапо се обидоа да уапсат жена која не носеше маска во Шпанија, храбри минувачи застанаа зад неа, солидарно ги симнаа нивните маски и се соочија со полицијата. По кратка расправија, полицајците ја пуштија жената, додека бесните граѓани извикуваа „Либертад“ (слобода).

Полициската единица, очигледно изненадена и совладана од реакцијата на толпата, конечно не виде друг излез освен да ја напушти сцената. Повлекувањето ги инспирираше минувачите да врескаат „Либертад“ уште повеќе во светот.

 

Сподели ако ти се допаѓа
 •  
 • 425
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  425
  Споделби

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!