Симнете ја нашата Андроид апликација

Кинески научници -Потеклото на Ковид-19 е САД

Кинески научници -Потеклото на Ковид-19 е САД

Користејќи математички модели, квартет кинески научници тврдат дека првиот случај на „Ковид-19“ се случил во североисточниот дел на Соединетите држави помеѓу април и ноември 2019 година, долго пред појавата во Вухан, Кина.

„Резултатите од пресметката покажуваат дека епидемијата на КОВИД-19 во Соединетите држави најверојатно започна да се шири околу септември 2019 година“, се вели во трудот од 14 страници, објавен во средата на Кинаксив, една од Националната научна библиотека управувана  Кинеската академија на науките.

Трудот е напишан од Жуванг Јанг, Јунхе Ху и Живеи Динг од Универзитетот за наука и технологија во Кина и соодветниот автор Тианде Гуо од Универзитетот на Кинеската академија на науките.

Четворицата поставија цел да одредат кога се развила пандемијата врз основа на „хибриден метод поддржан од податоци и модели“. Тие ја моделираа стапката на позитивни тестови за да ги земат во предвид вистинските трендови и користеа „проценка на најмали квадрати за да ги добијат оптималните параметри на моделот“ пред да ја користат „проценката на густината на јадрото“ „во времето кога се појави пандемијата земајќи го предвид специфичното ниво на доверба“. се вели во трудот.

Првиот случај на „Ковид -19“ беше официјално регистриран во САД на 20 јануари 2020 година - околу еден месец по појавата во кинескиот град Вухан. Меѓутоа, кинеските истражувачи тврдат дека постои 50 проценти веројатност дека првите случаи веќе се случиле во 11 американски држави и округот Колумбија - веќе во април 2019 година во Род Ајленд и во ноември истата година во Делавер.

Нивниот примерок се состоеше првенствено од североисточните американски држави - Масачусетс, Вермонт, Њу Хемпшир, Конектикат, Род Ајленд, Њујорк, Њу Џерси, Делавер, Пенсилванија, Мериленд и Вирџинија - како и Мичиген и Луизијана.

Голем дел од трудот се занимава со Мериленд, локацијата на Форт Детрик, база на американската армија, која се користеше за истражување на биолошко оружје за време на Студената војна и сега е дом на американската програма за биолошка одбрана.

Иако Форт Детрик не е посебно споменат во весникот, неколку кинески официјални лица постојано сугерираат дека вирусот можеби потекнувал од таму, спротивно на американските шпекулации дека вирусот потекнува од Институтот за вирологија Вухан (СВИ), кој спроведе истражување за подобрување на функцијата на вируси на лилјаци.

Таканаречената хипотеза за „истекување од лабораторија“ се фокусира на финансирање на непрофитна организација наречена Алијанса Еко-Здравје од страна на Националниот институт за здравство во САД, која влезе во партнерство со ВИВ за истражување на коронавирусот од лилјак.

На почетокот на оваа недела, веб-истражувачкиот колектив ДРАСТИК објави документи што наводно протекоа од информатор, покажувајќи дека Алијансата Еко-Здравје од 2018 година побарала од Агенцијата за напредни истражувачки проекти за одбрана (ДАРПА) финансирање за ослободување модифицирани вируси во пештери од лилјаци во јужна Кина, но предлогот беше одбиен, како премногу ризично.

Четворицата истражувачи, исто така, тврдат дека „голем број претходни студии покажале дека САД, Шпанија, Франција, Италија, Бразил и други земји биле погодени од коронавирусот пред појавата во Кина“.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА