Карлота Масала: 27-годишна мома почина од миокардитис откако ја прими вакцината на Фајзер

Карлота Масала: 27-годишна мома почина од миокардитис откако ја прими вакцината на Фајзер

Сесту - Калгијари, Аутопсијата заклучи дека 27-годишната Карлота Масала починала како резултат на пулмонален едем поврзан со миокардитис

Карлота, спортска, сончева девојка која немала претходни здравствени проблеми, била пронајдена мртва од нејзиниот татко Франческо во вторникот наутро во нивниот дом во Сесту. 27-годишната девојка ја прими втората доза од вакцината на Фајзер во август.

Франческо коментираше по нејзината смрт во вторникот:

„Карлота ја нема. Докторите рекоа дека таа починала од природна смрт.

„Да бидам јасен: ќерка ми беше здрава. Сакаше спорт и фотографија. Таа ја прими втората доза од вакцината на Фајзер во август“

Првично се мислеше дека ненадејната смрт на Карлота е од природна смрт, иако 27-годишната девојка претходно била здрава. Сепак, Франческо побара истрага и обдукција која вчера откри дека причината за смртта е пулмонален едем поврзан со миокардитис.

Франциско разговараше со Каљари Кастду за ненадејната смрт на неговата ќерка:

Смртта на Карлота доаѓа само неколку недели откако 2 члена од исто семејство во Палермо ненадејно починаа од срцев удар набргу откако ја примија вакцината против КОВИД-19.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА