Симнете ја нашата Андроид апликација

Како американската влада одглуми пандемија во 1976 година

Како американската влада одглуми пандемија во 1976 година

Во 1976 година, епидемија на свински грип, подтип H1N1 вирус на грип А во Форт Дикс, Њу Џерси, резултираше во масовна вакцинација на Американците

По почетокот на програмата, вакцината е поврзана со зголемување на извештаите за синдромот Гилајн-Баре, што може да предизвика парализа, респираторна слабост и смрт.

Ова е приказна за тоа како американската влада лажирала пандемија во 1976 година.

Оваа хронологија е под силно влијание на официјалната историја на аферата објавена од Националниот печат на академиите во 1978 година: Афера со свински грип: Донесување одлуки за лизгава болест.

Во јануари 1976 година, неколку војници во Форт Дикс се пожалија на респираторна болест дијагностицирана како грип.

Следниот месец, војникот Дејвид Луис, кој ги имаше симптомите, учествуваше во марш на пет милји, кој при тоа падна и почина.

Министерството за здравство во Њу Џерси испита примероци од војници на Форт Дикс. Додека поголемиот дел од примероците беа од почестиот вид на грип А Викторија, два примерока беа нетипични.

Атипичните примероци беа испратени до Центрите за контрола на болести во Атланта, Џорџија, кои пронајдоа докази за свински грип А, кој е поврзан со пандемискиот грип од 1918 година, при што загинаа 50 до 100 милиони луѓе ширум светот.

Центарот за контрола на болести (сега Центри за контрола и превенција на болести) ги потврди наодите и ги извести и Светската здравствена организација и државата Њу Џерси.

На 13 февруари, директорот на ЦДЦ, Дејвид Сенсер, заврши меморандум за масовна вакцинација против свинскиот грип.

Помошникот директор на ЦДЦ за програми во Центрите за контрола на болести Брус Дал на 19 февруари одржа прес-конференција на која разговараше за епидемијата на грипот во Форт Дикс и, како одговор на прашањата на новинарите, ја спомна врската на вирусот на грип со појавата во 1918 година.

Американскиот претседател Џералд Форд беше официјално известен за меморандумот за појавата и предложи програма за вакцинација на 15 март.

Тој се состана со комитетот „Сина лента“, во кој беа и Џонас Салк и Алберт Сабин. Потоа Форд ја објави својата поддршка за програмата за масовно вакцинирање на телевизиско обраќање.

Се одржа сослушување пред Поткомитетот за одобрувања на Сенатот на Соединетите држави за труд, здравство и човечки услуги, образование и сродни агенции, и Ц. Џ.озеф Стетлер, портпарол на фармацевтските компании, повика на државна компензација за производителите на вакцини.

Фармацевтските компании Шарп и Дом (Мерк и Компанија.), Мерел, Вајет и Пакр-Дејвис исто така одбија да и продаваат дозите на вакцини на владата освен ако не им се гарантира профит - отстапка што владата на крајот ја направи.

Комитетот за буџети на Претставничкиот дом усвои посебен предлог-закон за грантови на 5 април кој вклучува 135 милиони долари за програмата за вакцинација на свинскиот грип.

Два дена подоцна, Светската здравствена организација одржа конференција на која се дискутираше за влијанието на епидемијата на свинскиот грип врз посиромашните земји.

На 8 април, официјален претставник на Федералното осигурително друштво го извести производителот на вакцини Мерки и Компанија. дека ќе го исклучи обештетувањето на производите за одговорност на Мерк за вакцините против свинскиот грип на 1 јули 1976 година.

Лоренс Џонс, претседател на Американската асоцијација за осигурување, ја извести Канцеларијата за управување и буџет дека осигурителната индустрија нема да покрива одговорност за вакцината, освен ако владата не го прошири покривањето на одговорноста.

Еден ден подоцна, на 13 април, извршниот директор на Мерк напишал меморандум до разни владини агенции, вклучително и Белата куќа, во кој ја потенцирал „должноста да се предупредува“.

Во мај, другите производители на вакцини, вклучително и Мерион Мерел Дау, Парк-Дејвис и Вајет, беа информирани за проблемите со обештетувањето од нивните соодветни осигурителни компании.

Помошникот секретар Теодор Купер (ХЕВ) на 2 јуни ја извести Белата куќа дека е потребно законодавство за компензација за да се обезбеди соработка на Мерел.

Во јуни, други производители на вакцини повикаа на истото законодавство.

Нешто повеќе од две недели подоцна, администрацијата на Форд му предложи на Конгресот да понуди компензација за производителите на вакцини.

Брус Дал на конференцијата за грип на 1 јули изјави дека нема паралели помеѓу пандемијата на грип во 1918 година и сегашната состојба.

Подоцна истиот месец, Џ. Ентони Морис, истражувач во Бирото за биологија на Администрацијата за храна и лекови (BoB), беше отпуштен поради непочитување и излезе во јавноста со наодите што фрлија сомнежи во безбедноста на вакцината, што се најде во оплодените пилешки јајца кои беа произведени.

Три дена подоцна, неколку производители објавија дека престанале да произведуваат вакцина.

Подоцна истиот месец, истражувањето на наводните епидемии на свинскиот грип во други делови на светот откри дека немало случаи на патоген.

На 23 јули, претседателот испрати писмо во кое го повикува Конгресот да преземе акција за надоместување.

Епидемија на болест во Филаделфија на почетокот на август се сомневаше дека е поврзана со свинскиот грип.

Подоцна се покажа дека е атипична пневмонија, сега позната како легионерска болест. На 6 август, Форд одржа прес-конференција во која го повика Конгресот да ги донесе законите за надомест на штета.

Четири дена подоцна, двата дома на Конгресот го усвоија законодавството.

Мерил беше првиот што достави примероци за преглед на безбедноста до Бирото за биологија на ФДА, кое ги одобри на 2 септември.

Мерк ги испрати првите вакцини во државните здравствени оддели на 22-ри септември. Првите вакцинации против свински грип беа направени на саемот во Индијана.

Во октомври, три лица починаа од срцев удар откако ја примија вакцината на истата клиника во Питсбург, предизвикувајќи истрага и потсетување на таа група вакцини.

Истрагата утврди дека смртните случаи „не се поврзани со вакцинацијата“.

Претседателот и неговото семејство ги примиле вакцинациите пред телевизиските камери. На 2 ноември Форд ги загуби претседателските избори од Џими Картер.

Исто така, на почетокот на ноември, Алберт Сабин објави едиторијал во Њујорк Тајмс под наслов „Вашингтон и грип“.

Тој се согласи на одлуката да се развие вакцината и да бидат подготвени за епидемија, но го критикуваше „плашилото“ што го користеше Вашингтон за да го оствари тоа.

Тој предложи за снабдување со вакцината и да се донесе став за чекање.

Од 15 декември, регистрирани се случаи на синдром Гилајн-Баре (ГБС) кај вакцинирани пациенти во 10 држави, вклучувајќи ги Минесота, Мериленд и Алабама.

На почетокот на декември, уште три случаи беа пријавени од Гилејн-Баре, а истрагата за случаите се прошири во 11 држави.

На 16 декември, Сенсер објави едномесечна суспензија на програмата за вакцинација.

Вилијам Фож од ЦДЦ проценува дека инциденцата на ГБС е четири пати поголема кај вакцинираните лица отколку кај оние кои не се вакцинирани против свинскиот грип.

Форд пред новинарите изјави дека е во ред со суспензијата, но ја бранеше одлуката за создавање на програма за вакцинација.

Џозеф А. Калифано, јуниор положи заклетва како министер за здравство, образование и благосостојба на 20 јануари 1977 година.

На 4 февруари, Сенсер беше информиран дека ќе биде заменет како шеф на ЦДЦ. Програмата за вакцинација не беше рестартирана.

Лоренс Гостин, во својата статија „Во законот: вакцина против свински грип: што е фер?“, Напиша дека „аферата со свинскиот грип не ни кажува дали е подобро да се залагаме со претпазливост или агресивна интервенција, пред научната несигурност да се победи "

Нема дури и целосна согласност за каузалната врска помеѓу вакцината против свинскиот грип и синдромот Гилаин-Баре, како што се гледа во книгата на Џина Колата, Грип: Приказната за големата пандемија на грип од 1918 година и потрагата по вирусот што ја предизвика.

Таа напиша дека ЦДЦ нема „специфичен сет на тестови и симптоми за дефинирање на Гилајн-Баре“ и дека бидејќи лекарите кои известувале за случаи веќе знаеле дека постои сомневање за врската, воведена е пристрасност во известувањето.

Таа го цитираше Кеиџи Фукуда: „Ако се идентификува или се појави нов вирус, некој не сака да брза да претпостави дека има пандемија“.

 

Извор: How The US Govt Faked A Pandemic In 1976

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА