Симнете ја нашата Андроид апликација

Италија: 16-годишно момче почина откако беше вакцинирано со Модерна

Италија: 16-годишно момче почина откако беше вакцинирано со Модерна

Само што наполни 16 години минатата недела. Мошеур Рахман почина во понеделникот во болницата дел Анџело во Местре (Венеција) од претходно непозната причина. Неговото семејство поднесе жалба до обвинителот и побара обдукција.

Рахман дојде во Италија од неговата земја на потекло, Бангладеш, за да живее со своето семејство, кои со години живеат во Маргера: неговиот татко работи во Финкантиери.

Смртта на младиот човек ја шокираше заедницата што се собра пред Интерспар во Виа Торино, каде неговиот татко и некои портпароли го известија инцидентот пред најмалку 60 луѓе.

„Беше здраво момче“, рече Принц Хауладер, портпарол на одделението и член на семејството на младиот човек. „Тој ја доби вакцината на Модерна пред три недели, а потоа почна да се чувствува лошо.

Не сакаме да кажеме дека постои врска помеѓу вакцината и смртта, но сакаме да разбереме што се случи “. Хауладер го придружуваше семејството на момчето во полициска станица да поднесе жалба и да побара обдукција.

„Во изминатите неколку недели Мошер беше трипати во итната помош, бидејќи не се чувствуваше добро, имаше треска и силна главоболка, но секогаш го испраќаа дома“, продолжува Холадер.

Тој остана во болница една недела, а потоа беше префрлен на одделот за интензивна нега, каде и почина. Семејството се уште нема добиено официјално известување за причината.

„Не велиме дека лекарите се виновни, туку сакаме јасност. Сакаме да ја откриеме причината за смртта. Слушнавме за менингитис, но не беше дадено јасно објаснување.

Портпаролите на бенгалската заедница постојано повторуваат дека Мошеур е здраво дете без здравствени проблеми. Една хипотеза е дека тој страдал од болест за која семејството не била свесна.

Роднините сакаат јасни одговори, бидејќи Мошеур двапати беше испратен дома од болницата. Само минатата недела тој беше примен во болницата дел Анџело, каде што неговата состојба наскоро се влоши до тој степен што мораше да биде префрлен на одделот за интензивна нега, каде што почина неколку дена подоцна.

Мошеур Рахман е роден во Фаридпур, Бангладеш и дошол во Италија пред само шест месеци. Живееше во Маргера со неговата мајка, двајца браќа (еден постар и еден помлад) и неговиот татко, кој живееше во Италија многу години.

Бил тестиран позитивно непосредно пред да замине. Вториот тест се покажа лажно позитивен и тој можеше да патува во Италија каде што сакаше да ја изгради својата иднина.

Извор: Venezia, muore a 16 anni in ospedale: la famiglia presenta un esposto

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА