Симнете ја нашата Андроид апликација

Италија ја запира вакцината на АстраЗенека за луѓе под 60 години

Италија ја запира вакцината на АстраЗенека за луѓе под 60 години

Италијанската влада во петокот објави дека ја ограничува употребата на вакцината  на „АстраЗенека“ на луѓе постари од 60 години откако девојче тинејџер што ја прими вакцината почина од редок вид на згрутчување на крвта.

Камила Канепа почина во четвртокот на 18-годишна возраст откако и беше дадена вакцината на 25 мај. Ова предизвика негодување во медиумите и политиката дека вакцината на англо-шведската компанија се користи за возрасни од сите возрасти, и покрај претходните медицински проблеми.

„АстраЗенека се користи само за лица над 60 години“, им рече на новинарите специјалниот претставник на земјата за КОВИД, Франческо Фиглиоло.

Луѓето помлади од 60 години кои примале прва доза на АстраЗенека треба да им се даде друга вакцина за втората доза, рече владиниот висок медицински советник Франко Локатели на истата прес-конференција.

„Проценката на ризик-корист се смени“, рече Локатели, не споменувајќи ја смртта на Канепа, која страдаше од мал број на тромбоцити, церебрална хеморагија и згрутчување на крвта во стомакот.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА