Италија - „Доста е диктатура: не на зелените пасоши“

Италија - „Доста е диктатура: не на зелените пасоши“

Италија дава силен отпот против тековниот Ковид-19 фашизам

Илјадници луѓе се собраа во Рим, Генова, Милано, Неапол, Торино и многу други градови во Италија на 24 јули за да го изразат своето противење на социјалното дистанцирање наметнато од владата и задолжителната вакцинација против граѓаните од КОВИД-19 диктатурата, вклучително и обврската за носење „ Пасош за вакцинација “со нив, што е продолжение на дигиталниот КОВИД сертификат на Европската унија. „Фашистичкоиот пасош за вакцинација “се бара за да се влезе во кината, музеите, затворените базени, спортските стадиони или во рестораните како доказ дека лицето е вакцинирано, неодамна имал негативен тест за КОВИД-19 или се опоравил од инфекција со коронавирус.

Со плакати на кои пишува „Слобода“, „Без зелен пасош“, „Долу диктатурата“, „Подобро да умреш слободен отколку да живееш како робов“, „Против задолжителната вакцинација“, „Владата се занимава со тероризам“.

Демонстрации се одржаа во околу 80 градови во Италија на Светскиот ден на слободата. Меѓу нив имаше околу 9.000 луѓе во Милано кои маршираа до Пјаца Дуомо, Галерија Виторија Емануеле и Пјаца Скала пред Градското собрание.

На плакатите пишуваше „Големата Фарма надвор од државата. Не на мултинационалните корпорации “.

Околу пет илјади луѓе се собраа на плоштадот Кастело во Торино со натписи на кои пишуваше: „Сакаме слобода да избереме - слобода да одиме каде сакаме“,

Во Рим, каде што имаше демонстрации минатата година против затворање на кафулињата, баровите и рестораните, околу две илјади луѓе демонстрираа, а полицијата користеше оклопни возила за да ја растера толпата.

Италија има население од околу 60 милиони луѓе, од кои речиси 52 проценти се вакцинирани против КОВИД-19.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА