Италија: војник почина по примање на експерименталната инјекција на АстраЗенека

Стефано Патерни, подофицер во морнарицата, почина на 43-годишна возраст од срцев удар во неговиот дом во Мистербианко, во провинцијата Катанија. Ден претходно, тој ја примил првата доза на експерименталната инјекција на АстраЗенека,  Војникот од Палермо не страдал од претходни патологии и бил совршено здрав. Само по администрација на серумот, тој имал напади на треска, проследено со конвулзии.

 

Патерни почина ноќта помеѓу вторникот и средата и беше пренесен во мртовечницата на болницата Каницаро во Катанија, каде што беше наредена обдукција. Како што објави Кориере дела Сара, генералната обвинителка на Сиракуза.

Хипотезата за криминал за сите е убиство без убиство, но очигледно постои голема претпазливост за ова прашање што треба да се разјасни на скрупулозен и длабок начин: во моментот не се појави корелација помеѓу вакцинацијата и смртта, тоа е само хипотеза поврзана со она што ќе го кажат стручните извештаи. „Не смееме да предизвикаме паника - рече обвинителот Гамбино - нашите одлуки се утврдуваат со заштита на јавното здравје.

 

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!