Симнете ја нашата Андроид апликација

Италијански обвинител конфискува серија вакцини на „АстраЗенека“ и отвори кривична постапка против непознати лица за убиство

Италијански обвинител конфискува серија вакцини на „АстраЗенека“ и отвори кривична постапка против непознати лица за убиство

Откако 57-годишен маж почина неколку часа по вакцинирањето, обвинителите во Биела, Италија наредија конфискација на скоро 400.000 вакцини АстраЗенека и отворија истрага за убиства.

 

Во понеделникот, обвинителот на Биела, град во северниот италијански регион Пиемонт, нареди превентивно заплена на целата група на „АБВ5811“ од вакцините Оксфорд / АстраЗенека од земјата. Наредбата на обвинителката Тереза ​​Ангела Камелио влијае на скоро 400.000 дози на вакцината.

 

Камелио рече дека одлуката за запленување на серијата е донесена во пресрет на исходот од истрагата спроведена од судскиот орган и Регулаторната комисија за лекови за смртта на Сандро Тогнати, наставник по музика, кој почина во саботата вечер само неколку часа откако беше дадена вакцината. од АстраЗенека

„Активноста за напади ..., за која во моментов нема директна врска со пријавената смрт, се спроведува како претпазливост со цел да се побие опасноста на лекот со соодветни клинички анализи.“

Јавното обвинителство, исто така, отвори кривична постапка против непознати лица за убиство од небрежност по смртта на Тогнати. Истрагата и наредбата за одземање дошле откако регионот Пиемонт одлучил привремено да ја прекине употребата на инјекциите од серија АБВ5811.

Италијанската национална агенција за лекови во понеделникот објави дека ќе престане да користи вакцини од АстраЗенека во земјата.

Иизвор: Italian prosecutor seizes batch of AstraZeneca Covid-19 jabs ‘as a precaution,’ launches manslaughter investigation after death

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА