Симнете ја нашата Андроид апликација

Економската позадина на корона-пандемијата

Ернст Волф за профитот од кризата: Исценирани кризи во Украина и Ковид

Во следното интервју, германскиот автор и финансиски експерт Ернст Волф дава своја проценка за позадината на војната во Украина и кризата „Ковид 19“. Тој уверливо го претставува заедничкиот именител на двете кризи: Според него, тие биле намерно дизајнирани да генерираат огромни профити за неколку супербогати - но на сметка на глобалната заедница. Но, не само тоа. Според Волф, кризите служат за уривање на нашите еволуирани наредби со цел да се воспостави невидено централистичко владеење, чиишто контури веќе стануваат очигледни. Сега погледнете ја и самите неговата возбудлива презентација:

 


Ернст Волф (* 1950 во Тијанџин/ПР Кина) е германски автор. Фокусот на неговите написи, кои често се објавуваат во таканаречените алтернативни медиуми, се критиките на меѓународните финансии.


Интервју со Ернст Волф

Водителот: Добредојдовте на сите вас. Го имаме г-дин Ернст Волф со нас денес. Ви благодариме многу, господине Волф, што одвоивте време за ова интервју, а сега да ја погледнеме моменталната ситуација. Сегашната ситуација за жал ја карактеризира војната меѓу Русија и Украина. Како ја оценувате оваа ситуација? Дали тоа може да заврши наскоро, или се гради нешто многу поголемо?

Ернст Волф: Сосема искрено, се плашам дека нема да заврши наскоро. Сите знаци укажуваат на ескалација без крај. Видовме дека конфликтот систематски се подготвува со години. Почна со Мајдан во тоа време, продолжи со сите овие распоредувања на војници - и НАТО навистина направи се за да ја испровоцира Русија. Но, Русија отсекогаш била среќна да ја прифати оваа провокација, а сега слушнавме: само во последните неколку дена, САД олабавија уште 500 милиони, повторно испраќа војници овде во Европа.

Германија стави на располагање 100 милијарди, кои сега се влеваат во индустријата за оружје преку Бундесверот (германската војска). Тогаш Германија најави дека ќе го зголеми буџетот за Бундесверот од 0,8 или 0,9% на 2%, што е навистина многу драстично удвојување на буџетот за оружје. Тогаш видовме дека уште пред да избие војната, се смени статутот на војниците на НАТО. Тие сега си земаат слобода да стационираат странски војници на територијата на поранешна ГДР (некогашна источна Германија - ГДР: Германска Демократска Република), што претходно беше забрането. Сите завртки се свртени за да ескалира овој конфликт - затоа апсолутно не верувам дека овој конфликт наскоро ќе биде завршен.
Официјалниот наратив од една страна е дека еден диктатор сега одеднаш има фантазии за семоќ и очигледно сака повторно да ја воспостави Царската Русија - мислам дека тој наратив е целосна глупост. Од друга страна, другиот наратив е дека Украина има толку многу нацисти во владата и дека руското малцинство е толку силно потиснато - тоа е навистина така.

Но, мислам дека од гледна точка на руската влада - таа можеше да започне голема офанзива во светот и јасно да му стави до знаење на светот што се случува. Но, да се започне војна сега, мислам дека тоа е огромно злосторство.

Но верувам дека некако се е договорено во позадина. Само треба да погледнете кои се играчите. Мислам, треба да се погледне блискоста на Владимир Путин со Клаус Шваб - тој е еден од омилените на Клаус Шваб, а Клаус Шваб е еден од неговите омилени. И вториот најважен човек во Русија, Херман Греф, шефот на Сбербанк, исто така не му е туѓ на Давос. Значи, тие се многу, многу силно вмрежени со богатите и моќните на Запад, и затоа имам чувство дека целата работа е веројатно координирана во позадина - можеби не лично - но доста добро им одговара на двете страни. За мене, тоа е исто така знак дека не грешам во потполност кога се сомневам дека владите денес немаат веќе што да кажат.

Така, мислам дека последните две години ни покажаа дека постои моќ која е многу поголема од која било влада, а тоа е дигиталниот финансиски комплекс. Значи, видовме нешто во последните две години што никој во водечките медиумите никогаш не го спомна: Видовме целосна синхронизација на речиси секоја влада во светот. Значи, без разлика на кој континент, без разлика која земја, со многу малку исклучоци, сите тие ги донесоа истите мерки. Воведоа задолжителни маски, воведоа карантин, имаа луѓе снабдени со овие супстанции - не сакам да го спомнувам зборот сега, инаку видеото веднаш ќе биде откажано - но точно истото е направено насекаде, и тоа ми покажува, на крајот на краиштата, дека има моќ во позадина која всушност е многу, многу помоќна од поединечните сили. Се сомневам дека оваа моќ во позадина, чиј еден контролен центар е СЕФ.

Имам чувство дека ова е сега палење на втората етапа во уривањето на сегашниот систем.
Всушност, видовме дека сегашниот финансиски систем можеше да се одржува само вештачки во живот од 2007 година наваму, а потоа по 2011, 2012 година, кризата на еврото бараше само безусловно печатење пари и уште понатамошни намалувања на каматните стапки, па стигнавме до нула камата во 2020 година ,и  дека сега може да се печатат само пари, безусловно. И тогаш, се разбира, елитите знаат дека парите наскоро целосно ќе ја изгубат својата вредност. Но, тие сега ја користат оваа последна фаза од системот за да го ограбат системот целосно уште еднаш и не им е грижа за ништо. Така кршат се и, секако во позадина го имаат новиот план за новите пари. А за новиот план мора да предизвикаат најголема можна, економска и социјална штета - и таму војната секако помага како ништо друго.

Водителот: Сите овие мировни преговори и мировни разговори, сето тоа е само малку шоу, така да се каже, и се надевам повторно сето ова да се придвижи напред.

Ернст Волф: Токму така. Затоа им препорачувам на сите кои го следат ова да ги погледнат берзите. Секогаш кога се зборува за мир, тогаш за два или три дена финансиските пазари - т.е. главно берзите - растат, а потоа има уште еден хорор извештај од некој вид, а потоа берзите повторно паѓаат. Тоа е толку универзално - не му треба систем како Аладин, кој ги обезбедува сите информации на Блек Рок, можете да знаете однадвор како кривата ќе се развива во следните неколку дена. И, се разбира, за големите инвеститори, тоа е апсолутно добитно. Навистина, навистина многу пари се прават.

Покрај тоа, индустријата за оружје оствари неверојатни добивки во однос на цените на берзата. Овде, во Германија, најголемата компанија за вооружување е Рајнметал. Шефот на Рајнметал штотуку кажа, јавно објави: 2021 беше најдобрата година досега, а 2022 ќе биде уште подобра. Кога ќе објави такво нешто, се сомневам дека и тој многу добро знае: Целата работа ќе се турка уште подалеку. Навистина се плашам дека Полска ќе биде следната која ќе биде вовлечена. А исто така можам да замислам дека и Германија ќе биде погодена од војната.

Водителот: Како ја гледате улогата на Кина во целиот конфликт?

Ернст Волф: Знаеме дека Кина е исто така поврзана со СЕФ и со остатокот од елитата. Кина е исто така под палецот на комунистичката партија. Комунистичката партија во Кина во голема мера го затвори сопствениот дигитален финансиски комплекс. Ја користи својата моќ како никогаш досега. Исто така, во моментов гледаме дека во име на здравјето, големите градови продолжуваат да се парализираат на незамислив начин.

Слично е на она што се случи во Нов Зеланд, каде што едно лице кое беше позитивно тестирано беше доволно за да ја испрати целата земја во карантин пет дена. А нешто слично се случува и во Кина. Тие се исто така многу се заинтересирани навистина да ја урнат светската економија. Секако дека и самите малку профитираат од тоа.

Јасно е дека ако Европа е ослабена, а и Американците - и онака се во пад - Кина ќе биде горе-долу третата страна која се смее. Мислам, не е добро ниту за новиот Пат на свилата, ако таму е сè во урнатини, иако со реконструкцијата може да почнете повторно да заработувате. Мислам дека Кина во голема мера ќе остане надвор од ова сега. Мислам дека Кина нема да интервенира воено на кој било начин, но мислам дека конфликтот е само во рана фаза.

Водителот: Кина беше прилично огорчена што САД ги обвинија дека имаат какви било врски со Русија и дека никогаш нема да ја нападнат Украина. Но, секогаш гледаме како одат разговорите. И од еден ден до друг, целата работа може повторно да биде сосема поинаква, ако имате агенда, одредена цел.

Ернст Волф: Прво, треба да знаете дека сето тоа се тактики за пренасочување. Така што се што се случува политички треба да биде одвраќање. Мора да се види што навистина се случува на улиците и во економијата. Тие одат во економијата со уништената топка. Во моментов гледаме како навистина сè се уништува безобразно и намерно.

Водителот: Мерките ги имавме претходно, или во некои случаи ги имаме уште, а сега има и санкции. Тоа ја води економијата во иста насока, и затоа гледаме дека цените експлодираат. Што мислите, што да очекуваме во иднина?

Ернст Волф: Да, вртоглавите цени се обвинуваат малку за санкциите, но мислам дека тоа нема никаква врска едно со друго во моментов. Санкциите навистина се наметнати и секако служат како изговор за некои форми кои сега ги бараат, но инфлацијата што сега ја доживуваме е резултат на апсолутно експанзивната монетарна политика во последните неколку години. Во моментов може да се види и како лежат луѓето таму. Нашиот министер за економија, г-дин Хабек, токму сега беше на ЗДФ (германска телевизија) и го прашаа за инфлацијата, а потоа ја поврза со војната во Украина. Практично им беше сугерирано на луѓето дека војната во Украина ќе предизвика зголемување на цените овде. Ова е апсолутна глупост!

Така е ова огромно печатење пари и овој експлозивен развој на паричната маса што сега има влијание врз секојдневниот живот и дека во исто време, се разбира, се распаѓаат синџирите на снабдување, запирање на производството итн. ., имаат влијание. Суровините поскапеа, испораките поскапеа, бидејќи енергетската криза - која исто така вештачки се подгрева - има голема врска со цените. И еве сме само на почеток. Значи овие 7% овде во Германија, за кои се вели дека сега преовладуваат, и онака се како бајка. Секоја домаќинка или домаќин кога оди на шопинг може да види дека поскапувањата на храната се многу повисока. Или младите што градат куќи во моментов, тие се со грбот на ѕидот затоа што цените растат толку брзо, толку многу. Вчера бев кај мојот издавач и додека бевме таму од својот печатач дозна дека цената на хартијата сега поскапела за шест отсто за еден месец. Значи, во моментов се случува многу и тоа е само почеток на целата работа. Ова е далеку од крајот.

Водителот: Да, секогаш ви треба жртвено јагне, како што кажавте. Прво беше вирусот, а потоа сега е Путин и секогаш некој е виновен. Но, не е важно што во исто време веќе беше направено нешто што можеше да турне сè во оваа насока: да го оставиме минатото на мира, сега Путин е тој што уништува сè. Дали, на пример, мислите дека зголемувањата на каматните стапки – што ФЕД штотуку го направи и има намера да го прави почесто оваа година – можат воопшто да се спротивстават на тоа?

Ернст Волф: Овие зголемувања на каматните стапки се уште една мерка за сè да се доведе во застој. Значи, овие зголемувања на стапките нема да ги олеснат работите, туку ќе ги влошат. Во моментов имаме триста трилиони долгови ширум светот. Значи, тоа е државен долг, тоа е корпоративен долг и тоа е долг на домаќинствата. И тој долг треба да се сервисира, а кога каматите се зголемуваат, сервисирањето на тој долг станува потешко. Се разбира, ако каматните стапки се зголемат, тоа значи дека цените ќе продолжат да растат, бидејќи секој што треба да плати повеќе за своите заеми треба да добие повеќе за возврат. Значи, овие сложени зголемувања на каматните стапки ќе го направат токму она што го прават сите други мерки, кои ќе продолжат да го уништуваат и разбиваат овој систем.

Водителот: Дали ова може да се реши некако, т.е. некој метод?

Ернест Волф: Не! Заклучено! Системот сега е во својата апсолутна завршна фаза. Сега стигнавме до апсолутна завршна фаза на постојниот монетарен систем. Невозможно е да се поправи. 300 трилиони долгови никогаш нема да се вратат. Сега се работи само за искористување на последната фаза пред колапсот и ограбување на системот до крај. Можете да видите дека сите навистина ултрабогати во светот полека се вртат и веќе бараат наоколу вистински имот. Знаеме дека сега многу големи милијардери купуваат земја - познат е Бил Гејтс, најголемиот сопственик на обработливо земјиште во светот сега. Ворен Бафет сега поседува голема железничка пруга. Така, тие веќе знаат точно колку е часот. И, се разбира, тие самите немаат толку многу увид - никој не може да го има ни тоа - кога ќе се постигне конечната крајна точка. Но, во последниве години научија дека се уште може да се добие многу време со печатење пари. И не знам уште колку може да трае ова.
Можеби ќе биде добро уште неколку месеци, можеби ќе биде добро уште неколку години, но на крајот ќе дојде до тотален колапс на овој систем. Но, овој колапс нема да дојде случајно, ќе биде оркестриран.
Па ќе се соберат и ќе речат: Пази, сега е добро! Сега е готово. Па можеби ќе дојде и од инфлацијата, дека во одреден момент инфлацијата ќе скокне на 50 или 100 проценти или, како во Јужна Америка, на трицифрени бројки и тогаш ќе речат: Добро, тоа е тоа, стоа - сега доаѓаме до парите на дигиталната централна банка.

Водителот: А сепак масите ги гледаат чисто официјалните работи што се кажуваат. А што следува по кризите, војни и што и да е, кога ги имате сите тие немири? хаос, страдање. Секако дека сте среќни што повторно имате нешто ново, нов систем. Бидејќи парите на дигиталната централна банка или нешто друго што луѓето потоа ќе го земат назад со бакнеж во рака, како што беше видено во минатото.

Ернст Волф: Да, тоа е толку неверојатно перфиден план, затоа што луѓето, масите, дефинитивно нема да ѕирнат низ него. Огромното мнозинство ќе забележи: поради инфлацијата, условите за живот стануваат сè потешки, а потоа постои и фактот дека невработеноста веројатно ќе продолжи да расте - па многу, многу сигурно дури и невработеноста ќе продолжи да расте до небо. Ние сме на почетокот, всушност во средината на четвртата индустриска револуција (Индустрија 4.0). Многу работни места сега ќе поминат низ насипот и тоа значи, се разбира, дека многу луѓе сега ќе се лизгаат во вистинска сиромаштија. И, се разбира, овие луѓе ќе бидат среќни ако еден ден владата рече: Внимавајте, ќе добиете дигитална сметка во централната банка, не мора ни да работите за тоа. Добивате 1.000, 1.200 или 1.500 евра месечно, но парите треба да ги потрошите до 31-ви за да продолжи економијата. Мислам дека многу луѓе во околностите само ќе кажат да од очај. Само што овој план нема да успее на долг рок, бидејќи овие нови пари нема да функционираат, бидејќи парите не можат вака да работат. Не можете едноставно да давате пари без никаква еквивалентна вредност, тие секогаш ќе завршат со нова инфлација и тоа ќе биде бескрајна приказна.

Водителот: Да, тоа е како континуиран циклус. Ова секогаш води кон следното. Но, мислам дека тие што треба да решат нешто можеби и не ги интересира. Зошто сега треба да изградите нешто навистина одлично за сите, одличен систем.

Ернст Волф: Па, јас исто така верувам дека многу од нив воопшто не го гледаат тоа. Кога гледам што разбираат политичарите за бизнисот. Кога ќе го погледнам нашиот министер за економија, г-дин Хабек - добро, не знам дали бил фризер или градинар во својот живот досега... Не знам дали бил фризер или градинар? Во секој случај, тој човек не може да биде економист. Тој зборува такви глупости и има толку малку идеја за целиот систем - и мислам, тој ја одредува економијата. Секако и ова се бара. Значи, елитите, сакаат такви луѓе кои едноставно можат да ги контролираат од позадина. И мислам дека ќе има и некои советници околу себе, ќе има државни секретари. Не знам кои државни секретари ги има, но знам дека господинот Шолц во Министерството за финансии за државен секретар имаше  банкар од Голдман Сакс. И мислам дека ќе има и неколку државни секретари кои точно знаат што бара финансиската елита од нив и кои ќе им дадат инструкции. Господинот Хабек е само сосема бесмислена и бледа кукла која зборува глупави работи и треба некако да ги смири луѓето. Мислам дека тој има и малку поспан квалитет во моментов. Мислам дека можеби затоа е погоден за оваа позиција. Но, во секој случај, тоа нема апсолутно никаква врска со компетентноста.

Водителот: Да, мислам дека секогаш го гледате трендот или одразот на актуелното општество, што ви треба или што не ви треба во моментов. Затоа што порано барем малку се чинеше како да имаат компетентност и да кажат нешто значајно - а сега навистина може да се каже целокупно... да?

Ернст Волф: Секаде е исто. Значи, кога ќе го слушнете како зборува Џастин Трудо, толку глупави работи. Потоа неговиот министер за финансии, кој исто така е во одборот на СЕФ. Себастијан Курц исто така беше средношколец кој немаше поим за ништо, кој ги добиваше неговите наредби од позадина и секогаш пренесуваше сè веднаш. И кај нас не е поинаку. Мислам, г-ѓа Баербок, таква жена никогаш не би се вработила во ниту една компанија, тоа апсолутно не доаѓа во предвид. Но, секако таа е безволна марионета на луѓето кои ги влечат конците во позадина. Во позадина неколку луѓе ги влечат конците.
Не сум тој што ќе каже: СЕФ има сè под контрола. Значи, СЕФ е само еден од овие контролни центри. Постојат неколку контролни центри. Постојат сите овие други основи - добро, темелите станаа многу важни. Потоа, тука се големите универзитети, кои станаа многу важни. На пример, ако го погледнете Универзитетот Харвард - според мене, еден од најважните во моментов заедно со Џон Хопкинс. Универзитетот Харвард се води како хеџ фонд. Поранешниот претседател на Универзитетот Харвард беше поранешен претседател на ФЕД и поранешен секретар за финансии Лери Самерс. Значи, постои многу директна врска со светската финансиска елита - и тие прават се што ќе кажат нивните клиенти во позадина. Така важи старата германска поговорка: ја пеам песната што ја јадам од лебот. Толку едноставно.

Водителот: Ако ги погледнеме повторно последиците од војната и санкциите, бидејќи тие се исто така се многу посериозни отколку што повеќето луѓе можат да замислат. Што е најлошото за последиците за неинволвираните земји, така да се каже, околу тоа - ако се земе во предвид, на пример, дека земји како Египет увезуваат 80% од својата пченица од Русија и Украина и сега треба да гледаат како тие можат да добијат храна.

Ернст Волф: Ова е хуманитарна катастрофа од библиски размери. Не смееме да заборавиме дека Арапската пролет беше поттикната од зголемувањето на цените на житото. И тие се свесни за тоа. Мислам, не се толку глупави за да заборавиле. Тие тоа многу добро го знаат. И тие однапред знаеја дека Украина не е само житница на Европа, туку и за големи делови од светот. Знаат и дека ако бомбардираш таму, жетвата нема да се донесе и дека цените вртоглаво ќе пораснат.
Знаеме дека другите земји со пченица, како Канада, навистина го зголемуваат производството во моментот за да се вклучат за да заработат вистински пари од тоа. Но, ова е хуманитарна катастрофа од огромни размери што се создава. И мислам дека на овој начин не само што ќе се создаде социјален хаос во Европа, туку барем во големи делови од Северна Африка повторно ќе се создадат услови како оние од Арапската пролет.
Се разбира, тоа повторно ќе доведе до тоа луѓето да кажат: „Значи, мора да создадеме мир овде.“ И тоа ќе се направи повторно со оружје и ова, се разбира, повторно ќе ја промовира индустријата за оружје. Затоа што тие не само што ќе испорачаат оружје на Украина, туку повторно ќе испорачаат оружје во Египет, можеби и во Тунис, Мароко и така натаму.
Но, тоа е еден круг и во позадина секогаш се големите компании за оружје, големите фармацевтски компании и ако погледнете многу внимателно - акционерите на нив се секогаш исти. Секогаш се првите 10 менаџери за пари во светот, со BlackRock на врвот, потоа Vanguard, потоа Fidelity, па State Street. Од десетте најголеми, BlackRock и Vanguard исто така ги имаат главните удели како главни акционери во шест други. Така, Vanguard и BlackRock го имаат светот цврсто во свои раце во моментов. И секој што не танцува на нивната мелодија веднаш ќе биде оставен настрана како политичар.

Водителот: Па, во моментов гледате што сè уште не уништиле мерките, санкциите и војната, така да се каже, повторно со стегната тупаница. Ние, исто така, видовме дека минатите санкции кон Русија или Кина обезбедија тие да се оттргнат од доларот и да бараат алтернативни опции. Дали би рекле и дека иднината на доларот како водечка светска валута полека завршува, дека и овде се случува промена?

Ернст Волф: Да, тоа го кажувам долго време. Оваа ера на доларот се ближи кон крајот. Знаеме дека доларот беше во неволја еднаш во 1971 година, кога беше одвоен од златото, дека Американците тогаш на многу паметен начин го врзаа доларот за нафта наместо злато – преку петродоларот – и тоа функционираше долго време. Но, знаеме дека петродоларот пука во моментов. Русија и Кина веќе потпишаа големи договори не со долари, мислам тоа беше во 2014 година. И токму сега, мислам дека една од работите што ќе ја свртат вагата ќе биде Саудиска Арабија, но имам малку чувство дека Саудиска Арабија повеќе се приклонува кон Кина таму.

Но, нешто огромно се промени. Па, тогаш секогаш мислев дека доларот е мртов и можеби тоа ќе биде почеток на порастот на јуанот, на пример. Нема да биде се тоа. По доларот нема да има валута како порано. Значи, крајот на доларот ќе ја воведе ерата на дигиталната валута на централната банка. И тоа ќе биде сосема нов свет, бидејќи верувам -- добро, не можам да го докажам тоа во моментов -- но сите мои информации сугерираат дека зад сцената, Кина и САД веќе работат заедно. И не би бил изненаден ако сега дури и работат на концепти за светска валута, светска валута што може да се издава, на пример, преку специјалните права на влечење на ММФ. Па, Кина е застапена во ММФ исто како и САД, ја има и во валутната кошничка, па таму дефинитивно може да се најде некакво решение. Верувам дека елитите во моментов веќе прават некаков договор меѓу себе. Но, како што реков, следната валута, следната главна валута во светот, нема да биде валута како што беше досега. Конечно заврши ерата на валутите, каква што ги знаеме неколку стотини години, па дури и ерата на пари како што ги знаеме 3.000 години.

Водителот: Па, на крајот ќе видиме светска монета, можеби.

Ернст Волф: Многу можно, многу можно, да.

Водителот: Па, пред да дојдеме до крајот на нашиот разговор, сакав накратко да се осврнам на политичките мерки, бидејќи и тоа е многу актуелно во моментов. Олеснувањето можете да го видите речиси низ целиот свет - дури и во Германија, мора да се каже, веќе имаме такво нешто. И овој пат не привидното опуштање. Дали би рекле дека тоа навистина може да престане во земјите каде што сега е целосно запрено? Затоа што, во исто време, гледаме што се случува во Шангај. Како може да се развие ова?

Ернст Волф: Па, дефинитивно нема да престане. Ова дефинитивно нема да запре ниту во Германија. Знаеме дека владата веќе нарача повеќе од половина милијарда нови вакцини. Тоа значи дека по граѓанин тоа е повеќе од шест дози што веќе ги нарачале и за кои веќе и ветиле на фармацевтската индустрија повеќе од три милијарди. Па, не ми се верува дека ова е крајот. И јас не го гледам како нешто поврзано со здравјето, навистина го гледам како прв чекор во правењето на Големото обновување (ресетирање), таканаречено креативно уништување на системот, и ќе продолжи. Се разбира, не можете да го направите сето тоа во еден потег. Ништо не се случува во линија. Ниту еден финансиски пазар не се спушта во линија, освен авион кој се урива, ништо на светот не се спушта во линија. Но, секогаш има мали пресврти и има мали отстапки за да се подготват луѓето да веруваат во нешто, а потоа да ја разбијат таа надеж. Па, далеку сме од крајот на тоа. Дефинитивно не.

Водителот: Можете исто така да видите дека правната основа е променлива. Па, може во секое време повторно да интервенираш и да кажеш: Пак е зима, сега дува друг ветер.

Ернст Волф: Вчера бев во Хамбург, и цел Хамбург, односно цела сојузна држава е прогласена за жариште, и таму сè уште важат најеклатантните мерки. Па, тие ги држат своите опции отворени, а вие само треба да погледнете наназад во историјата. Ниту една влада никогаш доброволно не им ги вратила на своите граѓани правата што им ги одземала на граѓаните. А тоа нема да биде случај ниту овој пат - ништо нема да вратат. Но, дури се плашам дека ќе биде многу полошо; ќе пробаат нешто. Ако не можат да се извлечат од тоа, второто објаснување што го имаат е војната во моментов. Така, мислам дека сето тоа си игра едно со друго: Па, прво, на луѓето им е кажано дека постои навистина ужасен вирус што ви се заканува на сите вас. Токму сега на луѓето им се кажува дека ја има оваа страшна војна. Тогаш можеби доаѓа третата фаза, кога велите: вирус плус војна - не знам што друго да очекувам во однос на болести или вируси. Така што навистина не можам да бидам оптимист за иднината.

Водителот: Тоа значи да се биде внимателен и, пред сè, што го сметам за многу важно, да не заборавиме на сето она што беше направено во минатото...

Ернст Волф: Токму она што му го направија на човештвото. Не смее да се заборави колку стотици луѓе во светот изгладнија поради овие мерки; колку луѓе беа лишени од егзистенција, колку детски животи беа уништени - не само некаде во земјите во развој, туку и овде. Има многу трауматизирани деца кои најверојатно ќе имаат доживотни тешкотии поради овие интервенции.
Па и јас мислам дека никому ништо не треба да му простиш, но во одреден момент ќе дојде време за пресметка и тогаш ќе треба да ги бараш сите овие луѓе на одговорност.

Водителот: Во одреден момент овие деца ќе погледнат назад и ќе речат: зошто всушност не направивте ништо?

Ернст Волф: Токму така.

Водителот: Затоа секогаш треба да бидете таму и да дадете се од себе за вашето дете и да можете да кажете: Да, јас (направив нешто).

Ернст Волф: Токму така. Така е.

Водителот:
Многу, многу благодарам за сите информации. Мислам дека сега успеавме да добиеме многу добар увид во она што се случува во моментот, што се крие зад тоа. Фала многу.

Ернст Волф: Мислам дека треба да бараме од луѓето дефинитивно да ги пренесат сите овие информации, бидејќи навистина станува се понасилно. Јамката околу вратот ни се стега и се стега. Единствениот начин на кој треба да возвратиме е да ги едуцираме луѓето. Едноставно треба да продолжиме, бидејќи теренот за просветлување – и ова го велам по педесетти пат сега – никогаш не бил толку добар како што е сега. Така, мерките ќе ги воведат луѓето во се повеќе и повеќе проблеми. И луѓето ќе погледнат наоколу и на крајот ќе им се обратат на оние кои го сфатиле тоа директно од самиот почеток - а не на оние кои еднаш го кажале тоа.

Водителот: Ви благодарам многу, до следното интервју.

Ернст Волф: Се гледаме тогаш, чао.

Футв Медиа: Додадено од наша страна појаснување во загради.

Ернст Волф во оваа изјава ни ја открива вистината за исценираните кризи досега, и ни дава мал увид во иднината, кризите се тука за да го оправдаат финансискиот колапс кој ни предстојува и во едно трансформација во новото нормално (големото ресетирање, нов светски поредок, 4-та индустриска револуција итн итн). Глобалниот финансиски колапс се случи во глобалната финансиска криза официјално во 2008-мата година. Со пумпање на уште повеќе обезвредувачка хартија (пари) во системот и со тоа намалување на каматната стапка скоро до нула, вештачки го одржуваа системот во живот кој 12 години подоцна го испушти последниот здив. Во други изјави новото нормално Ернст Волф го опишува односно го зема за пример социјалниот клредитен систем на Кина (надзорна полициска држава) на глобално ниво, се разбира со воведувањето на дигиталната валута на централната банка во комбинација со дигитален идентитет наречен накратко ИД2020. Од друга страна ја имаме СЗО која во идно време со новиот договор ќе агира како светска влада.


Целовкупоно земено, доаѓа сатанскиот нов светски поредок (новото нормлано) на чело со идниот Антихрист на власт.

Дефинитивно ние сме последните генерации.

За наша (среќа), Бог е со нас!

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА