Илјадници протестираат во Европа против Ковид пасошите и задолжителната вакцинација

Илјадници протестираат во Европа против Ковид пасошите и задолжителната вакцинација

Масовните демонстрации во големите европски градови во саботата резултираа со спорадични судири бидејќи илјадници луѓе излегоа на улиците во Виена, Париз и Рим за да го изразат своето незадоволство од ограничувањата за Ковид-19.

Во австриската престолнина Виена во саботата се одржа најголемата протестна акција од почетокот на пандемијата Ковид-19. Илјадници луѓе учествуваа во демонстрациите против дејствијата на фашистичката владата.

Протестите дојдоа еден ден откако австриските власти наредија вакцинација низ целата земја од 1 февруари и целосно затворање од понеделник. Масовната парада, која се протегаше на неколку километри, маршираше по централната обиколница во Виена. Центарот на градот беше парализиран неколку часа бидејќи сообраќајот беше ограничен.

Десничарската Партија на слободата на Австрија, чии членови учествуваа на митинзите, го процени бројот на демонстрантите на 100.000. Протестите беа генерално мирни, но снимките објавени од видео новинската агенција Ruptly покажаа неколку судири меѓу полицијата и демонстрантите.

Официјални лица за спроведување на законот соопштија дека имало вкупно пет апсења. Во еден инцидент, демонстрант се обиде да го извади пиштолот од футролата на еден полицаец. Во друг инцидент, полицајците биле гаѓани со шишиња и огномет, а потоа морале да употребат солзавец.

Стотици километри од Виена, во француската престолнина Париз, настаните добија подраматичен пресврт. Демонстрациите против владините мерки за Ковид-19 се совпаднаа со третата годишнина од движењето на жолтите елеци. Стотици демонстранти учествуваа на протестот, кој брзо прерасна во судири меѓу демонстрантите и службениците за спроведување на законот.

 

 

Демонстрантите подигнаа и запалија барикади и ја гаѓаа полицијата со шишиња и разни други проектили. Полицијата одговори со масовна употреба на солзавец, кој понекогаш исполнуваше цели улици со густ чад за да ја избрка толпата.

 

Во Рим се одржаа големи демонстрации против италијанскиот здравствен Ковид-19 пасош, познат и како „Зелен пасош“. Според полицијата, во центарот на главниот град на Италија се собрале околу 4.000 луѓе. Демонстрантите вееја национални знамиња и скандираа „Слобода“ и „Без зелен пасош“ повикувајќи се на сертификатот за вакцинација потребен за влез во различни јавни установи како што се клубови или барови.

Толпата се собра во античкиот римски стадион за трки со коли, кој е претворен во модерен парк. По зајдисонце, тие останаа таму и ја осветлија областа со илјадници мобилни телефони и обоени димни бомби. Сепак, собирот помина мирно, а полицијата не пријави инциденти.

За разлика од Рим, демонстрантите се судрија со полицијата во северниот италијански град Милано кога службениците за спроведување на законот се обидоа да разбијат неовластен митинг во центарот на градот. Големи полициски сили беа распоредени во центарот на градот, а неколку плоштади беа опколени.

И во Амстердам граѓаните повторно излегоа на улиците, иако претходниот ден улиците наликуваа на ситуација слична на граѓанска војна.

И во Цирих илјадници луѓе повторно излегоа на улиците за да протестираат против „сертификатот за Ковид“ и мерките.

Исто така и во Хрватска.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА