Симнете ја нашата Андроид апликација

Израел: Сега, кога „засилувачката вакцинација“ е достапна за секого, на оние кои „само двапати се вакцинирале“ треба да им се повлече „зелениот пасош“

Израел: Сега, кога „засилувачката вакцинација“ е достапна за секого, на оние кои „само двапати се вакцинирале“ треба да им се повлече „зелениот пасош“

Првично, влез им беше дозволен само на оние кои беа целосно вакцинирани со зелен пасош. Сега се слушаат првите гласови кои бараат да се повлече пасошот од оние кои не сакаат зајакнувачка вакцинација. Што ќе следи по третата вакцинација?

Пишува израелската веб -страница israelnationalnews.com.

Израел нуди засилувачки вакцини за сите возрасти и го скратува времетраењето на Зелениот пасош.

Министерството за здравство најавува дека ќе бидат достапни засилувачки вакцини за сите возрасти кои ги исполнуваат условите за првите две вакцини. Времетраењето на Зелениот пасош ќе се скрати.

Како што објави израелското Министерство за здравство во неделата попладне, сите вакцинирани Израелци можат да добијат трета засилувачка доза против Ковид.

На прес -конференција во неделата, генералниот директор на Одделот за здравство, Нахман Еш, објави дека старосната граница за вакцинации за зајакнување на КОВИД ќе биде укината со непосреден ефект, што ќе им овозможи на сите на возраст над 12 години кои ги примиле првите две дози на вакцината да има трета вакцинација да може да ја добијат.

Соопштението доаѓа само неколку дена откако Министерството за здравство ја прошири програмата за зајакнување на сите вакцинирани Израелци во текот на 30 години.

Министерот за здравство Ницан Хоровиц (Мерец) на прес -конференцијата во неделата рече дека е премногу рано да се каже дали тековната кампања за зајакнување на вакцинацијата ефикасно го запрела најновиот бран на пандемијата на Ковид, четврт во Израел од почетокот на 2020 година.

Заедно со проширувањето на програмата за зајакнување на вакцинацијата, претставници на Министерството за здравство, исто така, во неделата објавија дека валидноста на зелените пасоши издадени по целосна вакцинација, сега ќе биде ограничена на шест месеци по втората доза.

Минатата недела, министерката за внатрешни работи Ајелет Шакед (Јамина) ја повика владата да ги откаже зелените пасоши за Израелците кои сеуште не ја примиле зајакнувачката вакцинација.

„Верувам дека во моментот кога третата доза ќе стане достапна за секого, зелениот пасош треба да се повлече од секој што е вакциниран само двапати.

Други промени во политиката за вакцинација објавени во неделата вклучуваат намалување на изолацијата за патниците што се враќаат од странство од седум дена на 24 часа откако примиле три дози вакцина.

Извор: Israel to offer booster shots to all ages, cuts Green Pass duration

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА