Симнете ја нашата Андроид апликација

Изабели Борхес Валентим, 16 години - Почина од шприцот на Фајзер

Изабели Борхес Валентим, 16 години - Почина од шприцот на Фајзер

По смртта на Изабели, бразилското Министерство за здравство суспендираше вакцинирање на деца од 12 до 17 години против KОВИД-19

Изабели ја доби својата вакцина од Фајзер на 25 август. Таа почина на 2 септември од проблеми со срцето.

Изабела имаше симптоми како што се вртоглавица, главоболка, отежнато дишење и поспаност следниот ден по вакцинацијата. Во неделата на 29 август, нејзината мајка (Кристина) ја однесе во болница откако се пожали на пецкање во нејзиното тело.

 

„Лекарот што присуствуваше рече дека овие симптоми може да бидат психолошки поврзани со вакцинацијата и дека ќе биде отпуштена. Изабели почина пред да ја напушти болницата “, рекла мајката.

Младиот студент бил итно пренесен во болницата во Сао Паоло кога било откриено дека Изабели има екстремно ниски нивоа на црвени крвни зрнца и хемоглобини и беше потребна трансфузија од осум кеси со крв. По нападот, таа била одведена на одделот за интензивна нега. Таа почина на 2 септември.

Кристина рече дека Изабели ја добила вакцинацијата затоа што била услов да оди во Дизни, што било нејзин сон. „Таа секогаш беше многу посветена. Бевме само ние двајца. Таа беше мојот живот, мојата причина за живеење “, рече Кристина.

Кристина вели: „Посмртницата  покажува дека нејзината ќерка починала од три можни причини: кардиоген шок, акутен миокарден инфаркт (срцев удар) и тешка анемија“.

Поради негативните реакции на вакцината за деца од 12 до 17 години, бразилскиот министер за здравство Марсело Кеирога ја прекина вакцинацијата за оваа возрасна група и поведе истрага за нивната ненадејна смрт:

САО, БЕРНАРДО, БРАЗИЛ

Извор: Isabelli Borges Valentim, Aged 16 – Pfizer Vaccine Death

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА