Зајакнете го вашиот имунолошки систем со куркума

Зачинската куркума е позната по своите моќни здравствени придобивки. Овие вклучуваат зајакнување на имунолошкиот систем, промовирање на здравјето на цревата, спречување и борба против воспаленија во телото и промовирање на процеси на заздравување и регенерација.

 

Куркумата ја добива својата жолта боја од секундарното растително соединение куркумин. Токму оваа супстанца е одговорна за огромниот здравствен ефект. За жал, куркумата од зачин во прав содржи само околу 5 до 7%. Како екстракт, куркуминот е скоро исклучиво достапен во капсули во високо концентрирана форма; само зачинот е достапен во супермаркетот.

 

За да се искористат здравствените придобивки од куркумата, мора да се консумираат минимум 300 мг куркумин дневно. Се препорачува додавање на црн пипер за да се зголеми биорасположивоста на куркумата.

 

 

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!