Симнете ја нашата Андроид апликација

Жена парализирана од вратот надолу по втората доза на Фајзер

Жена парализирана од вратот надолу по втората доза на Фајзер

Не е прв случај во кој експерименталната генска терапија довела до парализа. Жена ја примила инјекцијата од Фајзер и е хоспитализирана со парализа 12 часа подоцна

Па сега тоа е вториот случај на парализа.

 

Американска државјанка е парализирана од вратот надолу откако ја зела втората доза за корона. Бренди МекФејден од Нешвил, Тенеси, го прими својот втор шприц од „Фајзер“ на 16 април.

По вакцинацијата, жената се чувствувала лошо. За еден ден, таа врескала од болка. Започнало со чудно чувство во нејзините нозе, потоа имала страшна болка во вратот што се повеќе се влошувала. Нејзиниот сопруг ја однел во итната помош каде лекарите не можеле да постават дијагноза.

 

 

Паника

"Се разбудив. Не можев да ги мрднам рацете. Не можев да ги мрдам нозете. Таа во паника. Лекарите во паника “, рече Бренди. „Немаа идеја зошто се случи ова.

Нејзиниот сопруг Џејмс додаде: „Ја држев за рака, која цело време остана млитава, додека врескаше од болка. Сите резултати од тестот беа негативни “.

Мајка на три деца вели дека била хоспитализирана поради убодот и повеќе не може да оди. „Мислев дека најмногу ќе добијам симптоми слични на грип бидејќи веќе имав корона, но никогаш не помислував дека не можам да станам да одам во тоалет, да шетам низ собата или да ги гушкам своите деца.

„Тоа е најлошиот кошмар што може да се замисли“, рече Бренди.

 

 

Токму истиот несакан ефект

Лекарите во своите медицински досиеја напишале дека „сите овие симптоми се привремено поврзани со вакцината за корона“ и дека несаканиот ефект е пријавен во ВАЕРС за понатамошна истрага.

Бренди стапила во контакт со жена од Питсбург, која го доживеала истиот несакан ефект по вакцинирањето. Жената заспала една ноќ и кога се разбудила во 1:30 часот по полноќ, не можела да се помрдне. „Беше застрашувачко“, рече таа.

Од тогаш, Бренди може повторно да ги помрдне прстите и рацете.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА