Жаклин Оберт: Здрава тинејџерка дијагностицирана со Гилен-Баре синдромот откако ја прими вакцината на Фајзер

Жаклин Оберт: Здрава тинејџерка дијагностицирана со Гилен-Баре синдромот откако ја прими вакцината на Фајзер

КАЈМАН – 18-годишна девојка од Кајманските Острови е хоспитализирана поради тешка реакција на вакцината против Ковид-19

Жаклин Оберт првпат почна да страда од болки во грбот. Потоа била донесена во болница во Мајами каде и бил дијагностициран Гилен-Баре синдром.


Жаклин и нејзината мајка Мишел во детската болница Никлаус во Мајами

 

Лекарите на Жаклин во болницата во Мајами го поврзаа нарушувањето со дозата на Фајзер вакцината против Ковид-19, која таа ја прими на 7 септември.

Рекла нејзината мајка Мишел Оберт

„Таа ја прими вакцината на Фајзер-БиоНТех ) во Гранд Кајман. Нејзините симптоми започнаа следниот ден [8 септември] на 7-миот ден и беше потврдден ГБС. Нејзиниот тим на лекари во Флорида потврди дека вакцината го предизвикала ГБС“.

Жаклин продолжува да се опоравува од повредата од вакцината.

Светот на Ковид неодамна ги опфати приказните за здравите тинејџери како Шелби Грејс Ален, Рикардо Вентре и Вајат МекГлаун, од кои сите развиле Гилен-Баре синдром набргу по примањето на вакцината против Ковид-19.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА