Симнете ја нашата Андроид апликација

Д-р Питер МекКалоу 5 најважни вистини за „заразата“

Во неодамнешното интервју за главниот и одговорен уредник на LifeSiteNews, Џон-Хенри Вестен, др. Питер МекКалоу, еден од водечките американски лекари во раниот третман на КОВИД-19, сподели пет клучни научни вистини за коронавирусот

МекКалоу рече дека следниве се „пет клучни пораки за научна вистина што сакам сите да ги разберат за вирусот и пандемијата. Тие се прилично едноставни “.

МекКалоу, исто така, денеска зборуваше на конференцијата „Стоп за вакцините“ на Фондацијата „Вистината за здравјето“, која беше пренесувана во живо на LifeSiteNews.

1. КОВИД-19 НЕ се шири асимптоматски

Д -р МекКалоу започна со отфрлање на популарното верување дека асимптоматските луѓе можат да ја пренесат болеста на другите, нагласувајќи дека само луѓето кои покажуваат симптоми се всушност заразни.

„Вирусот не се пренесува асимптоматски. Само болните луѓе го пренесуваат на други луѓе “.

 

2. Асимптоматските луѓе не треба да се тестираат

На втората точка, тој се осврна на прашањето за тестирање на асимптоматски луѓе, тврдејќи дека оваа практика дава неточни податоци за случаи на КОВИД-19:

„Се што правиме е да генерираме лажни позитивни, да создадеме дополнителни случаи и да покренеме дополнителна загриженост. ФДА никогаш не ги одобрила овие тестови за асимптоматските лица.

СЗО на 25 јуни рече „нема асимптоматски тестови“ “.

Тој продолжи да ги повикува асимптоматските луѓе да не се тестираат: „Не треба да постои ниту еден човек во светот кој треба да има асимптоматски тест ... луѓето треба само да поминат покрај овие станици за тестирање“.

На прашањето дали ова важи и за тестовите на меѓународни патувања, тој одговори: „Поради некоја причина. Ова е спротивно на упатствата на СЗО “.

 

3. Природниот имунитет е робустен, целосен и постојан

Третата точка што др. МекКалоу ја спомна, беше прашањето за природниот имунитет, што тој го опиша како „робустен, целосен и постојан“, ублажувајќи ги стравовите од заразување со тежок случај на болеста повеќе од еднаш, а друг вообичаен мит за КОВИД беше отфрлен.

„Нема значителни шанси да добиете втор лош случај на КОВИД“, рече МекКалоу. Всушност, ова се уште не се случило во ниту еден потврден случај во светот “.

Потоа, тој навлезе во многуте пријавени случаи на луѓе кои се заразиле со КОВИД повеќе пати и објасни: „Секој од наводните случаи што се појавија беше погрешно толкување на лажно позитивен тест за ПЦР.

Тоа не се случува. Да беше, ќе видовме илјадници, ако не и милиони луѓе постојано хоспитализирани за КОВИД-19. Тоа не се случи. Во основа тоа не се случува “.

За појасно да ја илустрира својата трета точка, тој ги заврши своите забелешки за природниот имунитет со следнава слика: „Некој што е природно имун може да му пријде на некого со КОВИД-19 и да добие силна кашлица во лицето, и нема да се разболи. "

 

4. Без оглед на варијантата, КОВИД-19 е лесен за лекување дома

Третманот на КОВИД-19 е во фокусот на Др. МекКалоу.

Минатата година тој беше цензуриран на Јутјуб за промовирање на третман што може да ги намали смртните случаи за 85%.

Тој повтори дека раниот третман може да значи разлика помеѓу животот и смртта: „Околу 85% од престојот во болница и смртните случаи би можеле целосно да се спречат со рано лекување.

Единствениот начин на кој луѓето завршуваат во болница и имаат мизерно време е ако не добијат третман:  или не им се понуди третман и завршуваат во болница откако се болни дома две недели “.

Ги повикува луѓето што се заразиле со КОВИД-19 да не чекаат да добијат третман, тој нагласи: „Секој со здрав разум треба да разбере дека ако болеста се појави во раните фази, лесно е да се третира и симптомите се благи. Како што болеста напредува, таа се влошува и се влошува “.

Како заклучок, тој се пожали дека хоспитализацијата и недостатокот на третман често се синоним за смрт: „На крајот, луѓето умираат од згрутчување на крвта.

Затоа, ако чекаме да бидеме примени во болница, веќе е доцна. Ако почекаме додека нивото на кислород е премногу ниско поради згрутчување на крвта во белите дробови, ќе биде предоцна “.

 

5. Тековните вакцини против КОВИД-19 се застарени и треба да се сметаат за несоодветни за човечката употреба

Последно, но не и најмалку важно, медицинскиот професионалец се осврна на прашањето за вакцините против КОВИД.

Според МекКалоу, вакцините што се моментално достапни - како што се оние од АстраЗенека, Џонсон и Џонсон, Фајзер и Модерна - се „застарени“.

„Тие не ги опфаќаат новите варијанти; пациентите не успеваат со овие вакцини. Тие се хоспитализирани и се разболуваат и покрај вакцинирањето “, рече тој, додавајќи:„ Вакцините резултираа со рекордни смртни случаи и повреди во овој момент и треба да се сметаат за небезбедни и небезбедни за човечката употреба “.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА