Диего Армандо Монтиел: 25-годишен аргентински фудбалер почина неколку месеци откако ја прими вакцината против Ковид-19

Диего Армандо Монтиел: 25-годишен аргентински фудбалер почина неколку месеци откако ја прими вакцината против Ковид-19

Аргентинскиот фудбалер Диего Армандо Монтиел почина на 25-годишна возраст како последица на фулминантен менингитис

Монтиел беше примен на интензивна нега во саботата наутро, каде што почина кратко потоа.

Играчот од средниот ред претходно оваа година се пожали на несакани симптоми откако ја прими вакцината против КОВИД-19.

Монтиел, кој го имаше своето деби во најквалитетната аргентинска фудбалска лига во 2014 година, напиша на социјалните мрежи во август оваа година дека „никогаш повеќе нема да се вакцинира“.

 

„Јас сум на точка да се самоубијам. Никогаш повеќе нема да се вакцинирам“.

Монтиел беше примен во болница во неговиот роден град Санто Томе во саботата, откако ненадејно се разболе од фулминантен менингитис, мозочна состојба со висока смртност која предизвикува ненадејна болест и брзо убива поради притисокот на течноста врз мозокот.

Неговиот поранешен клуб, Атлетико де Рафаела, ја објави неговата смрт еден ден подоцна:

„Во име на Атлетико де Рафаела жалиме за смртта на Диего Армандо Монтиел, кој го носеше нашиот дрес во пониските и во првата лига“.

Сакаме да изразиме сочувство до семејството и се молиме за негов вечен одмор. ПОЧИВАЈ ВО МИР

Монтиел играше како играч од средниот ред и имаше 30 настапи на највисоко професионално ниво во Аргентина.

Тој го направи своето деби во лигата на 24 август 2014 година додека играше за Атлетико де Рафаела во победата против Бока Јуниорс. Сепак, врв во неговата кариера дојде само неколку недели подоцна кога го постигна својот прв гол против Ривер Плата.

Смртта на Монтиел доаѓа откако сонародниците Роналд Биглионе, фудбалер на Депортиво Клуб Индепенденсија во аргентинската лига Џенерал Левале, почина од згрутчување на крвта по неговата втора доза на вакцината против КОВИД-19.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА