Симнете ја нашата Андроид апликација

Десетици илјади протестираа во Мелбурн и го запреа сообраќајот

Десетици илјади протестираа во Мелбурн и го запреа сообраќајот

На милиони Австралијци им е дојдено преку глава од затворањата и барањата за вакцинација

На милиони Австралијци им дојде се преку глава од затворањата и барањата за вакцинација. Гневната толпа маршираше по прометниот автопат во Мелбурн во вторникот, со што сообраќајот беше во застој. Во меѓувреме, полицијата се обиде да ги избрка демонстрантите.

Видеата на социјалните мрежи покажуваат како демонстранти фрлаат шишиња и други предмети кон полицијата. Некои отидоа до полицијата со кренати раце и извикуваа: „Морате да ни служите“.

 

Полицијата употреби солзавец и пукаше по демонстрантите со гумени куршуми. Од демонстрантите беше побарано да ги напуштат просториите преку звучник. Толпата извикуваше „Секој ден“, што значи дека демонстрантите ќе протестираат секој ден додека не се исполнат нивните барања.

Организаторите на протестите, кои главно комуницираат преку Телеграм, рекоа дека демонстрациите нема да завршат додека не се прогласи победата.

Владата на Викторија проценува дека повеќе од 20.000 луѓе учествуваа во демонстрациите во вторникот. Во понеделникот вечерта беше објавено дека сите градежни проекти ќе бидат запрени за две недели.

Демонстрантите извикуваа: „Е**** вакцинацијата!“ Бог да ја благослови Австралија! Илјадници лути демонстранти се обидоа да го блокираат автопатот во Мелбурн, додека полицијата се обиде да ги контролира масовните демонстрации користејќи гумени куршуми и солзавец.

https://twitter.com/Supergranagain/status/1440269907896115201?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1440269907896115201%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Funcutnews.ch%2Fwir-scheissen-auf-die-impfung-es-lebe-australien-zehntausende-protestieren-in-melbourne-und-bringen-verkehr-zum-stillstand%2F

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА