Симнете ја нашата Андроид апликација

Дваесет години подоцна: Не научивме ништо од 11 септември

Дваесет години подоцна: Не научивме ништо од 11 септември

Рон Пол - Неделна колумна

Ништо не ги налути елитите во околината на Вашингтон повеќе отколку што ја открив вистината за нападите на 11 септември на претседателската дебата во 2007 година: тие не нападнаа затоа што со децении санкциониравме и бомбардиравме цивили на Блискиот Исток.

Бомбардерите од 11 септември не беа мотивирани да извршат самоубиствени бомбашки напади врз кулите близначки и Пентагон бидејќи не им се допаднаа нашите слободи, како што тврдеше тогашниот претседател Буш. Тоа беше себична лага.

Тие не мразеа - и нe мразат - затоа што ги убивме без причина. Ден по ден. Година за година. До пред неколку дена, кога претседателот Бајден Земари Ахмади и девет членови на неговото семејство - вклучувајќи седум деца - закла во Авганистан.

Владата се пофали дека елиминирала главна цел на ИСИС. Но, таа излажа. Ахмади беше само работник за развој што работеше за организација со седиште во Калифорнија, која обезбедува вода за сиромашните авганистански селани.

Овој ужас се повторува одново и одново со децении. Дали Вашингтон верува дека овие луѓе се потчовечки? Дека не им пречи ако бидат убиени нивните најблиски? Дека тие не реагираат како што ние би реагирале кога некоја странска сила ќе ни ги заколе семејствата?

Поранешната министерка за надворешни работи Медлин Олбрајт во интервју рече дека „вреди“ убиството на половина милион ирачки деца под санкции насочени кон соборување на Садам Хусеин.

Тоа беше признание дека животот на невини луѓе не значи ништо за елитата во Вашингтон, дури и ако тие ги прикажуваат своите убиствени интервенции како еден вид „хуманитарно ослободување“.

Слоганот на американскиот надворешнополитички естаблишмент всушност треба да биде „Нема живот важен“.

Елитите на Вашингтон за надворешна политика - републиканците и демократите - се длабоко корумпирани и одат против националните интереси на САД. Тие се преправаат дека децениските неселективни бомбардирања во странство ги искористија жртвите и исто така не направија побезбедни.

Од година во година, тие успеваат да го убедат Конгресот да им предаде трилиони долари - пари што се земаат, директно и индиректно, од просечниот Американец. Тие користат страв и лаги за сопствен профит. И тие се нарекуваат патриоти.

Естаблишментот во Вашингтон не излажа затоа што не сакаа да паузираме ниту секунда и да се обидеме да го разбереме мотивот за нападите на 11 септември. Полициските службеници не се оправдувачи на убијците кога се обидуваат да најдат мотив за злосторството.

Но, елитата од Вашингтон не сакаше да размислуваме зошто луѓето би можеле да бидат мотивирани да извршат бомбашко самоубиство. Тоа може да ја загрози нивната 100-годишна успешна приказна.

Која беше вистинската порака од 11 септември до Американците? Откажете се од вашите слободи за лажни ветувања за безбедност. Во ред е владата да не шпионира сите нас. Во ред е ТСА да не злоупотреби за „привилегија“ на патување во нашата земја. Мораме да ги бомбардираме луѓето во странство. Не грижете се, ова е само привремено.

Значи, што научивме од 11 септември дваесет години подоцна? Воопшто ништо. И сите знаеме што рече филозофот Џорџ Сантајана за оние кои не можат да научат од историјата. Очајно се надевам дека Соединетите држави некако ќе се префрлат на не-интервенционистичка надворешна политика, која всушност би не заштитила од понатамошни напади.

Навистина би сакал Американците да побараат од нивните лидери да учат од историјата. Единствениот начин да не направи безбедни е да ставиме крај на владеењето на машината за убивање во Вашингтон.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА